Nadcházející prezidentské volby na Slovensku, summit EU v Bruselu a žaloba USA vůči společnosti Apple.
Už v sobotu 23. března se otevřou slovenskému obyvatelstvu volební místnosti a lidé si budou volit novou hlavu státu. Dosavadní prezidentku Zuzanu Čaputovou vystřídá ve funkci nejspíše Peter Pellegrini nebo Ivan Korčok. Očekává se, že Slováci a Slovenky vyberou novou hlavou státu až v rozhodujícím druhém kole hlasování, které se bude konat za dva týdny.
Ve středu večer proběhla poslední předvolební debata. V té oznámil Robert Švec odstoupení z voleb a podpořil třetího nejoblíbenějšího kandidáta Štefana Harabina. Ten je proslulý svými proruskými výroky, vyslovil se také pro vystoupení země z NATO.
Časopis Reflex vydal k příležitosti slovenských voleb nové číslo s pozoruhodnou obálkou. Na ní je premiér Robert Fico vyobrazen jako Prodejná nevěsta a v ruce drží ruskou-slovenskou vlaječku. Časopis tak upozorňuje na Ficovo proruské směřování a nadbíhání Kremlu - premiér dříve zpochybnil rozsah války na Ukrajině a odmítl napadenou zemi materiálně podporovat.
Dvoudenní setkání začalo ve čtvrtek v Bruselu, Česko na něm zastupuje premiér Petr Fiala. Kromě Ukrajiny a Blízkého východu má summit na programu i otázky bezpečnosti a obrany EU, budoucího rozšíření bloku, téma migrace, ale také problematiku podpory evropských zemědělců, kteří v posledních měsících protestují v mnoha členských státech sedmadvacítky.
Českým zájmem je nezávislá, demokratická a svobodná Ukrajina pevně ukotvená v mezinárodních strukturách, uvedla dolní komora v usnesení, které na návrh koalice přijala na závěr mimořádné schůze k bezpečnostním hrozbám po zhruba 19hodinovém jednání. Sněmovna také podpořila pokračování pomoci Ukrajině, která čelí třetím rokem ruské vojenské invazi, včetně dodávek vojenského materiálu.
Apple se proti žalobě ohradil. Obvinění jsou ale formulována méně široce, než někteří pozorovatelé očekávali, napsala agentura DPA. Podle agentury Bloomberg by Apple navíc mohl brzy spolu se společností Google čelit rozsáhlému vyšetřování v Evropské unii, které prověří, jak dodržují nový zákon omezující moc velkých technologických firem.
Při útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy zahynulo v pátek podle předběžné bilance nejméně deset lidí a dalších nejméně pět desítek je jich zraněných, uvádí ruská média. Ta předtím s odkazem na očité svědky a záběry z místa informovala o střelbě z automatických zbraní, explozi a rozsáhlém požáru. Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová podle agentury RIA Novosti útok v označila za teroristický čin.
Zdroj: ČTK