Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Psychedelika mohou podle vědy zásadně změnit koncept léčby některých duševních poruch

Psychedelika jako možnost léčby duševních poruch, deportace migrantů z Británie do Rwandy a nárůst sterilizací ve Spojených státech.

Datum: úterý, 23. dubna
Svátek: Vojtěch

Psychedelika mohou podle vědy zásadně změnit koncept léčby některých duševních poruch

Psychedelika by mohla výrazně změnit koncept léčby některých duševních poruch, shodli se vědci a vědkyně na amsterodamském workshopu Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), mezi nimi i odbornictvo z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ).

Psychedelika dokáží léčit deprese lépe než antidepresiva, ukazují studie

@eevelka

Experti a expertky diskutovali o regulaci psychedelik a jejich schvalování pro léčebné použití. Bude podle nich třeba upravit i hodnocení klinických studií, zhodnotit nákladovou efektivitu tohoto typu léčby a zajistit případné začlenění do systému a úhrady pojištění. Pokud EMA schválí psychedelika pro klinické použití v EU, budou následně s největší pravděpodobností dostupná coby alternativa pro léčbu i v ČR, uvedl v tiskové zprávě lékař Tomáš Páleníček z NUDZ.

Taky se stalo: 

První lety s migranty vyrazí z Británie do Rwandy do dvanácti týdnů, řekl Sunak

První letadla s migranty odletí z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů a od léta budou tyto lety pravidelné. Prohlásil to v pondělí britský premiér Rishi Sunak, podle něhož žádný zahraniční soud nezastaví vládu ve snaze omezit tímto způsobem rostoucí počet přistěhovalců v Británii.

V USA po zákazu potratů prudce roste počet sterilizací

Ve Spojených státech po radikálním omezení práva na potrat za poslední dva roky výrazně vzrostly počty dobrovolných sterilizací, uvedla studie týmu z univerzity v Pittsburghu. Nejprve radikálně stouply trvalé antikoncepce u žen i u mužů, poté se u mužů čísla zastavila, zatímco ženy tento zákrok podstupují stále častěji, píše deník Le Figaro.

Čtyři Němci čelí trestnímu oznámení kvůli oslavě Hitlera u jeho rodného domu

Dva německé páry čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z porušení zákona zakazujícího předvádění nacistických symbolů a gest kvůli tomu, že si o víkendu připomněly výročí narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera u jeho rodného domu v hornorakouském Braunau. Podle agentury APA k němu mladá čtveřice z Bavorska položila květiny, pózovala a jedna z žen i hajlovala.

Zdroj: ČTK