Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Proti Navalnému zahájili nové trestní stíhání, oznámil to sám opozičník

Nové trestní stíhání proti Navalnému, zemětřesení a očekávaná vlna tsunami na Filipínách a další progres na celosvětové klimatické konferenci COP28. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: pondělí, 4. prosince

Name day: Barbora

History: 4. prosince 1952 zakryl Velký smog Londýn.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Během pozemní operace v Pásmu Gazy, kterou izraelská armáda zahájila koncem října, izraelští vojáci objevili více než 800 vstupních šachet do podzemních tunelů, z nichž přibližně 500 už zlikvidovali buď pomocí výbušnin, nebo jejich zapečetěním. Informovaly o tom izraelské servery The Times of Israel a Haarec s odvoláním na vyjádření armády.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinská armáda obvinila ruské síly ze zastřelení nejméně dvou vzdávajících se ukrajinských vojáků v Doněcké oblasti. Takový čin by znamenal porušení ženevské konvence o válečných zajatcích, upozornil server The Kyiv Independent.

Proti Navalnému zahájili nové trestní stíhání, oznámil to sám opozičník

Vězněnému ruskému opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému oznámili, že proti němu bylo zahájeno nové trestní stíhání. Navalnyj to uvedl na sociálních sítích. Dodal, že mu byl pouze sdělen příslušný článek ruského trestního zákoníku. Podle portálu Meduza se tento článek vztahuje na vandalismus. Navalnyj si nyní ve vězení odpykává dříve uložené tresty, mimo jiné za extremismus.

Navalnyj popsal, že o novém stíhání se dozvěděl z dopisu od vyšetřovatelů. „Prakticky každé tři měsíce proti mně zahajují nové trestní stíhání. Ještě nikdy žádný odsouzený, který přes rok sedí na samotce, nežil natolik bohatým společenským a politickým životem,“ sdělil.

Ruský soud poslal do vězení dalšího opozičního představitele, tentokrát na 25 let Kara-Murzu

by @eevelka

Filipínské Mindanao zasáhlo silné zemětřesení, začala evakuace

Zemětřesení o síle 7,5 stupně v sobotu zasáhlo ostrov Mindanao na Filipínách, uvedlo Evropské seizmologické středisko (EMSC). Filipínské vulkanologické a seizmologického středisko (PHIVOLCS) uvedlo, že první vlnu cunami lze očekávat ještě před půlnocí místního času a vyzvalo lidi na pobřeží k okamžité evakuaci do vnitrozemí. Vlna ale dosud k filipínským břehům nedorazila a americký výstražný systém své dřívější varování na rozdíl od filipínských úřadů stáhl, píše agentura Reuters. Evakuace z pobřeží přitom pokračují.

Na 50 ropných společností se zavázalo do 2030 přestat s emisemi metanu

Na 50 ropných společností, které dohromady tvoří polovinu celosvětové produkce, se na klimatické konferenci OSN (COP28) v Dubaji zavázalo dosáhnout do roku 2030 téměř nulových emisí metanu. Přestanou také se spalováním nepotřebného plynu získaného při těžbě. Informovala o tom agentura AP. Řada ekologických sdružení dohodu ihned kritizovala. V dopise podepsaném více než 300 skupinami se uvádí, že závazek je „kouřovou clonou, která má zakrýt skutečnost, že musíme postupně přestat používat ropu, plyn a uhlí“.

Začala celosvětová klimatická konference COP 28

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day