Vliv klimatické změny na silné povodně, hrozba dalšího atentátu na Donalda Trumpa a legalizace stejnopohlavních sňatků v Thajsku. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Zájem škol o kurzy sexuální výchovy se zvyšuje, například nezisková organizace Projekt Lajfr pro letošní školní rok zaznamenala nárůst poptávky o asi 20 procent. Organizace školám nabízí preventivní programy, zaměřuje se například i na duševní zdraví či finanční gramotnost. V některých školách se podle odborníků začíná se sexuální výchovou pozdě, či se na výuku žáci dělí na chlapce a dívky. V tiskové zprávě o tom informovali zástupci obchodu s erotickým zbožím Růžový slon a organizace Projekt Lajfr.
„Pro letošní školní rok zaznamenáváme meziroční nárůst poptávky o přibližně 20 procent. Důvodem je zvýšený důraz na prevenci ve školství obecně, tlak ze strany rodičů, kteří cítí, že jim samotným sexuální výchova chyběla, a větší otevřenost společnosti k tomuto tématu," uvedl ředitel organizace Projekt Lajfr Lukáš Rychetský.
Představitelé americké rozvědky v úterý informovali bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o „konkrétních hrozbách ze strany Íránu, že na něj bude spáchán atentát“. S odvoláním na mluvčího Trumpovy předvolební kampaně Stevena Cheunga o tom píše zpravodajský server The New York Times (NYT).
Thajský král Mahá Vatčirálongkón podepsal návrh zákona, který povoluje manželství osob stejného pohlaví. Normu již dříve schválily obě komory parlamentu. Thajsko se tak stane první zemí v jihovýchodní Asii, která tyto sňatky legalizovala, informoval zpravodajský server BBC News. Zákon byl v úterý oficiálně zveřejněn v listu Royal Gazette a v platnost vstoupí 22. ledna příštího roku.
Změna klimatu zdvojnásobila možnost silných povodní ve střední Evropě a s dalším globálním oteplováním způsobeným fosilními palivy budou povodně ničivější. Vyplývá to z nové studie týmu World Weather Attribution. Z analýzy vyplynulo, že nedávné dešťové srážky způsobené bouří Boris byly nejsilnější, jaké zatím odborníci ve střední Evropě zaznamenali. Na studii spolupracovali experti z Českého hydrometeorologického ústavu.
Text: ČTK