Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Onkologové upozorňují na nárůst výskytu nádorů u mladých lidí

Schválení vstupu Švédska do NATO Maďarskem, kritika Fica za jeho výroky ohledně Ukrajiny a nárůst výskytu nádorů mezi mladými. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.

Date: úterý, 27. února

Name day: Alexandr

History:  27. února 2015 byl v Moskvě zastřelen ruský opoziční politik Boris Němcov.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Palestinský premiér Muhammad Ištajja v pondělí předsedovi palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúdu Abbásovi podal demisi své vlády. Ištajja to oznámil na tiskové konferenci. Podle agentury AP zůstává otázkou, zda Abbás premiérovu rezignaci přijme. Krok by však mohl otevřít cestu k reformě palestinské samosprávy, kterou prosazují Spojené státy. Ištajja stál od svého jmenování v březnu 2019 v čele 18. vlády palestinské samosprávy.

Situace na Ukrajině

  • Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) před cestou na summit o pomoci Ukrajině do Paříže. Reagoval na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto zemí, která se už dva roky brání ruské invazi. 

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament v pondělí schválil vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Maďarsko je poslední zemí z 31 členských států NATO, která přistoupení Švédů dosud neratifikovala. Podle švédského premiéra Ulfa Kristerssona jde o „historický“ krok, informovala agentura Reuters.

Aby byla ratifikace švédského vstupu do aliance platná, musí ji podepsat maďarský prezident.

Fica za výroky k Ukrajině kritizovali ve vlasti někteří politici a část médií

Slovensko je pátou kolonou Ruska, napsal v pondělí slovenský list Sme po výrocích premiéra Roberta Fica, který k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu zopakoval své názory, že například strategie Západu ohledně tohoto konfliktu selhala a že Evropská unie by měla představit mírový plán. Podle bývalého šéfa slovenské diplomacie Miroslava Wlachovského dává Fico přednost zájmům Ruska a ničí důvěryhodnost Bratislavy u spojenců. List Denník N uvedl, že Fico stihl Slovensko infikovat lžemi o Ukrajině jako nikdo jiný. Fica kritizoval rovněž lídr slovenské opozice Michal Šimečka.

Dnes se Rusko může plně spolehnout, že slovanští bratři z Bratislavy ho podrží, vždyť na věčné časy a nikdy jinak. Proruské obsahy nehlásá nějaký moula s internetovou televizí a několika tisíci fanoušky, ale celá vládní koalice a předseda vlády. Tak vás zde máme, bratři, jsme vzorová pátá kolonie,“ napsal deník Sme.

Na zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou se v zemi Roberta Fica zapomnělo. Slovenské volby vyhrál proruský Směr-SD

by @eevelka

Onkologové upozorňují na nárůst výskytu nádorů u mladých lidí

Výskyt nádorových onemocnění u dospívajících a mladých dospělých podle dat z evropsky vyspělých zemí postupně narůstá, a to přibližně o procento ročně. Z celkového počtu nových diagnostik tvoří tři až čtyři procenta. Evidují to rovněž v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně, kde ročně léčí v průměru 1300 pacientů ve věku od 18 do 39 let, z toho téměř 400 je ve věku od 18 do 30 let. Rizikem u této skupiny je pozdní stanovení správné diagnózy, řekl v pondělí na tiskové konferenci ředitel MOÚ Marek Svoboda.

Léčba rakoviny prsu pomocí vakcíny? Možná už brzy

by Medici Pro Očkování

Zdroj: ČTK

Tweet of the day