Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Odvolání ředitelky Cermatu a první případ opičích neštovic v Česku

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 24. května

Name day: Jana, Vanesa

Occasion: Evropský den parků

History: Bývalý prezident Srbska Slobodan Miloševič a další čtyři lidé byli Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii obviněni z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během války v Kosovu.

Situace na Ukrajině

  • Ruské síly se připravují k obklíčení Severodoněcka a Lysyčanska a posilují jednotky k obnově útoku ve směru na Záporoží, varuje ukrajinský štáb.
  • Počet ukrajinských běženců v českých školách vzrostl o 12 %.
  • Polsko vypovědělo smlouvu s Ruskem o výstavbě sítě plynovodů.
  • Ukrajině se nedostává zbraní a munice, upozornil ministr zahraničí Kuleba. Vyzval partnery k urychlení dodávek hlavně raketometů, děl a transportérů.

V pražských Malešicích vznikne další stanové městečko pro uprchlíky

V pražských Malešicích vznikne další stanové městečko pro 150 ukrajinských uprchlíků. To první bylo zřízeno v půlce května v pražské Troji, během víkendu se ale zaplnila téměř celá jeho kapacita. Od 31. května by se tak dalším přechodným domovem pro uprchlíky měly stát právě Malešice.

Zdroj: Profimedia

Ministr školství Gazdík odvolal ředitelku Cermatu Kleňhovou

Ministr školství Petr Gazdík dnes odvolal z funkce ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou. Údajně se tak rozhodl kvůli neefektivitě hospodaření a pomalosti fungování organizace. Cermat má na starosti především přípravu a hodnocení maturitních a přijímacích zkoušek.

Ministr školství odvolal šéfku Cermatu. „Jsou třeba změny ve fungování,“ tvrdí premiér

by @yanhoechka

V Česku je potvrzen první případ opičích neštovic

V České republice se dnes objevil první případ opičích neštovic, virového onemocnění, které se šíří skrze dlouhodobý a blízký kontakt. Jeho projevy jsou nicméně mírnější než ty u běžných neštovic. První pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici, začátkem května údajně pobýval na festivalu v Belgii.

Česko má první případ opičích neštovic. Jaké mají příznaky a proč není důvod panikařit?

by @yanhoechka

Zdroje: ČTK, ČT24