Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Česko má první případ opičích neštovic. Jaké mají příznaky a proč není důvod panikařit?

V Česku se objevil první případ opičích neštovic. Infekční nemocí, která tvoří ošklivé puchýře, se nakazily v zahraničí už desítky lidí. Jaké jsou příznaky a proč není důvod panikařit?

Zpravodajské titulky plní zmínky o šíření opičích neštovic. Počet případů překvapuje i lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, který je obvyklý pro Afriku, nyní šíří v Evropě.

Američtí zdravotníci podle prezidenta Joe Bidena hledají možné léky a vakcíny.Zjišťujeme, co dělat,“ řekl Biden před před pár dny, píše ČTK.

Vědci v Británii očekávají, že tento týden přibudou další případy. Z Evropy, USA a Austrálie je jich dosud hlášeno devět desítek, 20 z nich je v Británii. Česká republika v úterý ohlásila první případ. Pacient leží s mírnými příznaky v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Příznaky

  • Horečka
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Bolest zad
  • Zduření uzlin
  • Zimnice
  • Vyčerpání

Během 1 až 3 dnů (někdy i déle) po objevení horečky se dostaví puchýřková vyrážka, která často začíná na obličeji a poté se šíří do dalších částí těla. Onemocnění trvá většinou 2 – 4 týdny. Smrtnost se liší dle oblasti výskytu, v Africe je udávána 3,6 %, u osob neočkovaných proti pravým neštovicím dosahovala až 10 %, vyšší byla u dětí, mladých dospělých a těhotných žen. Naopak při výskytu v USA v roce 2003 nezemřel nikdo. V Evropských podmínkách je tak riziko nebezpečí nemoci několikanásobně nižší.

Proč nepanikařit?

  • Nemoc má obvykle mírné příznaky
  • V Evropě se šíří mírná varianta
  • Očkování proti pravým neštovicím snižuje riziko
  • K přenosu je třeba opravdu blízký kontakt
První potvrzený případ opičích neštovic v ČR nebereme na lehkou váhu. Situaci ve spolupráci s odborníky pečlivě sledujeme a monitorujeme. Není ale žádný důvod k panice. Nemoc není vysoce infekční, riziko nákazy je malé.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na Twitteru

Západoafrický kmen opičích neštovic, který se nyní vyskytuje v Evropě, je navíc spojen s méně závažným průběhem (smrtnost menší než 1 %) a nižším rizikem mezilidského přenosu, píše Společnost infekčního lékařství.

Podle Susan Hopkins z britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) se většina nakažených v Británii sama uzdravila, a to bez následků.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že zatím bylo celkově potvrzeno 92 nemocných. Virus se přitom mezi lidmi špatně šíří, což je další věc, která lékaře překvapuje vzhledem k tomu, kolik nakažených se objevilo. Opičí neštovice se přenáší z člověka na člověka fyzickým kontaktem, včetně sexuálního styku. Příznaky nemoci jsou většinou mírné a patří k nim bolest hlavy a svalů, únava a vyrážka.

Konec sexismu v házené? Federace změnila pravidla pro oblékání sportovkyň

by @heyfomo.cz

Se šířením nemoci stoupá i zájem médií. Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS) prohlásila, že část nedávných případů opičích neštovic byla zjištěna u mužů hlásících se ke queer komunitě. Podle agentury se ale pravděpodobně nakazili při těsném fyzickém kontaktu s někým, kdo už byl virem infikovaný. Organizace zdůraznila, že nakazit se může kdokoli.

Zobrazování Afričanů a členů queer komunity ve spojitosti s opičími neštovicemi podle UNAIDS posiluje homofobní a rasistické stereotypy a prohlubuje stigma.

„Stigma a obviňování podkopávají důvěru a schopnost účinně reagovat během epidemií, jako je tato,“ řekl náměstek výkonného ředitele UNAIDS Matthew Kavanagh.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.