Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ministr školství odvolal šéfku Cermatu. „Jsou třeba změny ve fungování,“ tvrdí premiér

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou.  Důvodem má být nespokojenost ministerstva školství s fungováním Cermatu, který má za úkol připravovat státní maturitní zkoušky. Dlouhodobě je pod palbou kritiky. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) jsou třeba změny ve fungování.

Ministerstvo školství se podle Gazdíka zabývá Cermatem už od 17. prosince, před třemi týdny navíc Cermat navštívila inspekce ministerstva financí, která v organizaci zjistila závažné problémy, informuje ČTK.

Ministr školství se tak rozhodl ředitelku odvolat. Odvolání Kleňhové odůvodnil Gazdík také tím, že Cermat neplní úkoly zadané ministerstvem.

Jednoduše řečeno, bývalé vedení této přímo řízené organizace se rozcházelo s vizemi řízení, které reprezentuje současné ministerstvo školství. Cermat nenaplňuje očekávání ministerstva školství, je pomalý, liknavý v plnění zadaných úkolů. S takto řízenou organizací nelze vybudovat školství pro 21. století.
Ministr školství Petr Gazdík

Za jeden z klíčových problémů Cermatu označil Gazdík hospodaření. Kontrola ministerstva financí podle něj v roce 2020 zjistila „poměrně závažné skutečnosti“.  Týkají se například uzavírání dohod se stávajícími zaměstnanci. Na kontrolu ministerstva financí podle něj naváže kontrola ministerstva školství, která se zaměří na hospodaření s majetkem a penězi ze státního rozpočtu.

Jsou potřeba změny ve fungování Cermatu. V tomto směru pokud se pan ministr snaží, tak je to určitě dobrá cesta
Premiér Petr Fiala pro FOMO

Funkci Cermatu odvolání šéfky ale nijak neovlivní. Do té doby, než bude ve výběrovém řízení zvolen nový ředitel či ředitelka, povede organizaci náměstek ministra školství Milan Štábl. 

Cermat je pod palbou kritiky dlouhodobě. Předchozí ředitel Jiří Zíka byl odvolán z funkce kvůli chybám v maturitních a přijímacích testech. Velká část lidí si navíc minulý rok stěžovala, že žáci dostali příliš těžké testy.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.