Otázka regulace příchutí e-cigaret, příprava na válku v severských zemích a rekordní spotřeba alkoholu v Rusku. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Think tank Racionální politiky závislostí vyzval k vyvážené regulaci elektronických cigaret, aby se omezil jejich vliv na děti a dospívající. Odbornictvo doporučuje zakázat pestré obaly a příchutě připomínající sladkosti, které lákají mladé uživatelstvo, a ponechat pouze ovocné a tabákové příchutě, jež by dospělým kuřákům a kuřačkám mohly usnadnit přechod z klasických cigaret na méně škodlivé varianty.
Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu vyhlášky, která by měla řešit regulaci těchto produktů, ale úplný zákaz příchutí odborníci nedoporučují, protože by mohl bránit snahám o snižování rizik spojených s kouřením.
Dřívější výzkumy ukázaly, že dospívající preferují příchutě inspirované sladkostmi, zatímco ovocné příchutě jsou oblíbené u širokého spektra uživatelstva. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka bude ale obtížné přesně vymezit, které příchutě by měly být regulovány.
Brožury s instrukcemi, jak se správně připravit pro případ války či jiné nečekané krize, začalo v pondělí všem domácnostem rozesílat Švédsko. Ve stínu války na Ukrajině spustilo webové stránky s obdobnými informacemi i sousední Finsko, informovala agentura AFP. Výzvy k připravenosti pro případ krize svým občanům a občankám podle stanice BBC nedávno zaslaly i Norsko a Dánsko.
Maloobchodní prodeje alkoholu v Rusku dosáhly rekordních výšin, upozornil server RBK. Za deset měsíců letošního roku totiž maloobchodní prodeje alkoholu v Rusku dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2017, odkdy se zveřejňují oficiální statistiky. Historické prodeje zaznamenala jak vodka, tak tichá a šumivá vína.
Prodeje šumivých vín od roku 2017 dokonce vzrostly o 60 procent. Statistické údaje jsou podle serveru The Moscow Times v rozporu s říjnovým průzkumem prokremelského střediska o příklonu Rusů ke střízlivosti a dávají za pravdu názorům experta, že v krizích spotřeba alkoholu roste.
Evropská unie schválila druhý balík sankcí v reakci na íránské dodávky balistických raket do Ruska pro využití v útočné válce proti Ukrajině. Sankce se týkají jedné osoby a čtyř společností a přinášejí rovněž úpravy a doplnění seznamu zakázaných komponent. Informovala o tom Rada EU, která zastupuje členské státy sedmadvacítky. Další postihy proti íránským společnostem za podporu ruské agrese přijala také Británie.
Text: ČTK