Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Nová slovenská vláda Roberta Fica navrhla zrušit elitní složku prokuratury

Dohoda k ukončení stávky hollywoodských odborů, návrh na zrušení elitní složky prokuratury na Slovensku a rok 2023 jako ten nejteplejší v historii měření. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: čtvrtek, 7. prosince

Name day: Ambrož, Benjamín

History: 7. prosince 1941 napadlo Japonsko 353 letadly americký přístav Pearl Harbor na Havaji.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Izraelská armáda včera ráno uvedla, že v Pásmu Gazy pokračují tvrdé boje. Za posledních 24 hodin provedla 250 úderů na toto palestinské území, píše server The Times of Israel (ToI).
  • Armáda rovněž tvrdí, že ve dvou školách na severu Pásma Gazy nalezla zbraně. Podle armádního mluvčího Daniela Hagariho je v Pásmu Gazy stále 138 rukojmích a Izrael udělá vše pro jejich návrat do domů.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinské letectvo včera u Hadího ostrova v Černém moři sestřelilo ruský bombardér Su-24, který se snažil zaútočit na okolí Oděsy, sdělil na sociální síti Telegram velitel letectva Mykola Oleščuk. 

Americké herecké odbory schválily dohodu, která ukončila stávku

Členové amerických hereckých odborů schválili dohodu s filmovými studii, která ukončila čtyřměsíční stávku v Hollywoodu. S tříletou smlouvou souhlasilo 78 procent odborářů, uvedla agentura AP. Herecký protest spolu se stávkou scénáristů letos ochromily americký zábavní průmysl.

Zástupci odborů se na ukončení stávky dohodli s majiteli studií již téměř před měsícem, všech zhruba 160 000 členů svazu SAG-AFTRA však od té doby mělo možnost o smlouvě hlasovat. V úterý organizace oznámila konečné schválení dohody.

Proč herci v Hollywoodu stávkují?

by @honza_vhrlk

Nová slovenská vláda navrhla zrušit elitní složku prokuratury

Nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica včera schválila návrh zrušit elitní složku prokuratury, která dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů a také například korupčních kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). O rozhodnutí vlády novináře informoval Fico.

Kabinet také navrhl snížil tresty za vybrané trestné činy a v některých případech i za korupci. Předlohu bez širší odborné debaty připravilo ministerstvo spravedlnosti. Elitní složka prokuratury ÚSP na Slovensku funguje od roku 2004.

Copernicus: Listopad byl nejteplejší v historii, rekordní bude i rok 2023

Letošní listopad byl šestým měsícem v řadě, který překonal teplotní rekord a historicky nejteplejší bude i celý letošní rok. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus.

Jedenáctý měsíc roku podle jejích údajů překonal dosud nejteplejší listopad roku 2020 o 0,32 stupně Celsia. Období od ledna do listopadu pak bylo proti dosud teplotně rekordnímu roku 2016 teplejší o 0,13 stupně Celsia.

Grónsko je nejteplejší za posledních 1000 let. Je to hrozivá zpráva, tvrdí vědci

by @kubakohout_

Zdroj: ČTK

Tweet of the day