Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Grónsko je nejteplejší za posledních 1000 let. Je to hrozivá zpráva, tvrdí vědci

Grónsko se postupně otepluje, což má za následek tání ledovců. O kolik může objem grónských ledovců zvýšit hladinu moře a je to pro nás všechny špatná zpráva?

Podle studie zveřejněné v časopise Nature se nejchladnější a nejvýše položené oblasti grónského ledového příkrovu, na mnoha místech téměř dva kilometry nad hladinou moře, rychle oteplují a vykazují změny, které nemají obdoby nejméně po tisíciletí, píše The Washington Post.

Tým studie odebral mnoho ledových jader z druhého největšího ledového příkrovu na světě. Vzorky umožnily vědcům vytvořit nový teplotní záznam na základě kyslíkových bublinek, které jsou v nich obsaženy a které představují teplotu v době, kdy se led poprvé uložil. Podle analýzy bylo období od roku 2001 do roku 2011 nejteplejší za posledních 1 000 let.

Amazonský prales mele z posledního, blíži se k "bodu zlomu". Co to pro nás znamená?

@yanhoechka

To je špatná zpráva pro pobřeží, protože to znamená, že probíhá dlouhodobý proces tání, který by nakonec mohl do oceánů přinést velkou, i když těžko definovatelnou část celkové hmotnosti Grónska. Grónsko má dostatek ledu na to, aby se hladina moří celkově zvýšila o více než 6 metrů.

Studie také zjistila, že tato část Grónska je nyní o 1,5 stupně Celsia teplejší než ve zbytku 20. století a že míra tání a úbytku vody z ledového příkrovu se zvýšila současně s těmito změnami, což zvyšuje hladinu moře.

Vědci se domnívají, že pokud se vzduch nad Grónskem dostatečně oteplí, dojde ke zpětné vazbě. Tání ledového příkrovu povede k jeho poklesu do nižší nadmořské výšky, což ho přirozeně vystaví teplejšímu vzduchu, což způsobí další tání a sesouvání.

Co je Eco-Anxiety

@markysuch

Nedávná studie naznačuje, že kritická hranice oteplení planety v Grónsku je přibližně 1,5 stupně Celsia nebo více. Až se svět v průměru oteplí o 1,5 stupně Celsia, což by se mohlo stát již v roce 2030, bude oteplení Grónska zcela jistě vyšší.

Podle vědců oslovených deníkem The Washington Post je severní část Grónska, kde byly tyto teploty zaznamenány, známá i z jiných důvodů, než že může způsobit výrazné zvýšení hladiny moří. Tato nová studie rozšiřuje záznamy přístrojů o 1 000 let zpět s využitím dat z území Grónska, odhaluje obrovské oteplení v poslední době a dodává problému na naléhavosti. To je pro Grónsko i pro nás ostatní hrozivá zpráva.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.