Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč herci v Hollywoodu stávkují?

Celý Hollywood se po dvou měsících scenáristicé stávky a nyní kvůli stávce herců dostává do limba, které se historicky stalo naposledy před 60 lety. Co za tím stojí?

Co se stalo in a nutshell?

Už před pár týdny jsme psali, že v Hollywodu stávkují všichni scenáristé v rámci svého odboru, což znamenalo stopku výroby mnoha filmů, seriálů a přerušení pravidelně běžících sketch a talk shows. Po dvou měsících se k nim přidává do stávky kvůli platům i herecká unie, což pro Hollywood znamená konec jakékoliv produkce. Herecká unie SAG-AFTRA vyhlásila stávku, která ZAKAZUJE hrát ve filmech, divadlech a seriálech všem jejím členům a zároveň zakazuje díla propagovat v pressu nebo se účastnit premiér. Jedná se opravdu o nevídanou situaci. Herci naposledy stávkovali v 80. letech a spolu se scenáristy v 60. letech.

Více se dozvíš v projevu ředitelky SAG-AFRA, herečky Fran Drescher, kterou můžeš znát ze slavného sitcomu Chůva k pohledání.

Nástup AI jako z epizody Black Mirror

Hlavním důvodem pro stávku jsou kromě platebních podmínek snahy regulovat umělou inteligenci ve filmovém průmyslu. Na těch se neshodli jak scenáristická tak herecká unie v rámci vyjednávání. Podle Fran Drescher je AI velkou hrozbou pro herce: „Pokud se teď nespojíme proti nim, tak budeme mít velké problémy a budeme nahrazeni mašinami.

Detaily vyjednávání o využívání AI v licencování tváří a hlasů herců nápadně přípomínají ani ne měsíc starou epizodu Black Mirror, Joan Is Awful, ve které je život hlavní postavy proměněn v seriál na streaming platformě poté, co odklikne podmínky užívání.

zdroj: Netflix

Streaming platformy neplatí tolik jako televize

Největší problém je ale změna celého prostředí kvůli streamingu a odklonu od tradiční televize. Zatímco v televizi si herci i scenáristé z úspěšných seriálů mohou vydělat miliony v rámci „residuals“ (= vyplácená renta za opakované vysílání pořadu), streaming tyto částky nenabízí a pokud ano, tak opravdu směšné.

zdroj: Netflix

Herečka Kimiko Glenn z Netflix seriálu Orange Is The New Black sdílela, že naposledy jí v rámci residuals přišlo pouhých 27 dolarů (cca 571 Kč). V seriálu přitom hrála vedlejší roli, která se objevuje ve 44 epizodách z 91 a právě tento seriál byl prvním hitem Netflixu, který mu přihrál miliony odběratelů. Její claim podpořili i kolegové Matt McGorry a Beth Dover, kteří řekli, že během natáčení seriálu si museli držet své denní práce a role v tomto mega úspěšném seriálu je v jejich prvních sériích spíše stála peníze.

Co to znamená pro tvoje oblíbené filmy/seriály?

Pro tebe to znamená přerušení natáčení a následné posuny mnoha seriálů a filmů, na které se těšíš. Ovlivněny jsou třeba seriály American Horror Story - 13. série, Emily in Paris - 4. série, The Sandman - 2. série a mnohé další. Z filmů stávka zastavila třeba natáčení Deadpoola 3, Beetlejuice 2, Avatara 3 a 4 nebo posledního The Conjuring a nového Supermana.

Nadále se však točí například 2. řada House of The Dragon, jejíž většina obsazení je britská a tím pádem není součástí americké unie. Za to však produkce sklidila vlnu kritiky.

zdroj: Cornwall Live

V rámci zákazu promování svých filmů také odešli Emily Blunt a Cillian Murphy se zbytkem obsazení z londýnské premiéry očekávaného Oppenheimera. Margot Robbie se také nebude účastnit dalších premiér Barbie.

zdroj: ABC News

zdroje: ABC News, TikTok, Twitter

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.