Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Nedostatek jídla na Kubě se kvůli ekonomické situaci zhoršuje, ostrov poprvé požádal o pomoc OSN

Přes 25 tisíc mrtvých dětí a žen po útocích Izraele na Pásmo Gazy, zhoršující se ekonomická situace na Kubě a odblokování unijních peněz Polsku. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.

Date: pátek, 1. března

Name day: Bedřich, Bedřiška

History:  1. března 1920 vzniklo novodobé Maďarské království, a to pod vedením Miklóse Horthyho.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Při izraelském úderu na Pásmo Gazy, který zasáhl lidi čekající na humanitární pomoc ve městě Gaza, zahynuly ve čtvrtek desítky lidí. Tvrdí to různé palestinské zdroje včetně Ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které kontroluje teroristické hnutí Hamás.

Situace na Ukrajině

  • Ruské jednotky pronikly do vsi Robotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, kde se uchytily, uvedla ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Není jasné, zda se ukrajinští vojáci z obce úplně stáhli, poznamenala agentura Reuters.

Izraelci zabili přes 25 tisíc palestinských žen a dětí, řekl ministr obrany USA

Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že počet palestinských žen a dětí zabitých Izraelem od začátku války v Pásmu Gazy přesahuje 25 tisíc. Uvedl to ve výpovědi v americké Sněmovně reprezentantů.

Pane ministře, zhruba kolik palestinských žen a dětí zabil Izrael od 7. října?" zeptal se Austina kongresman Demokratické strany Ro Khanna. „Je to přes 25 tisíc," odpověděl ministr, aniž uvedl jakékoli podrobnosti. Později dodal, že Izrael by měl více dbát na ochranu civilistů.

Nedostatek jídla na Kubě se zhoršuje, ostrov poprvé požádal o pomoc OSN

Kubánská vláda požádala poprvé o pomoc Světový potravinový program (WFP) kvůli prohlubujícímu se nedostatku potravin na ostrově. Organizace OSN agentuře EFE potvrdila, že dostala oficiální žádost od kubánské vlády, aby pomohla s dodávkami sušeného mléka pro děti mladší sedmi let.

Tato žádost dokazuje, jak vážná je ekonomická krize na Kubě, napsal dnes zpravodajský server BBC News. Kromě nedostatku mléka se ztenčují také dodávky paliva a léků. WFP uvedl, že už zahájil dodávky sušeného mléka na ostrov.

Kubánci v referendu schválili sňatky stejnopohlavních párů

by @eevelka

Evropská komise Polsku odblokovala peníze zadržované kvůli obavám o právní stát

Evropská komise Polsku formálně uvolnila zhruba 137 miliard eur (téměř 3,5 bilionu korun), které blokovala kvůli pochybnostem ohledně právního státu v zemi. Informovala o tom sama Komise. Ta v uplynulých letech, kdy ve Varšavě vládla národně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), výplatu peněz z některých fondů pro Polsko zmrazila kvůli podkopávání nezávislosti justice.

Polsko zakáže domácí úkoly. Zeptali jsme se ministra školství, jak to vidí u nás

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day