Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kubánci v referendu schválili sňatky stejnopohlavních párů

Nedělní hlasování bylo teprve třetím referendem na Kubě od roku 1959, v předchozích dvou (z let 1976 a 2019) Kubánci hlasovali o nové ústavě.

Socialistická Kuba přistoupila v neděli k historickému kroku. Její občané totiž v referendu schválili zákon o rodině, který mimo jiné umožňuje homosexuální sňatky včetně adopcí dětí těmito páry. Zákon, který letos v červenci schválil kubánský parlament, obsahuje například také ustanovení o genderovém násilí či mateřství pro neplodné páry. To udává, že náhradní matky smí být pouze z okruhu rodiny či osob blízkých a žena, která plod odnosí, za to nesmí dostat peníze. Kuba se teď připojí k dalším zemím v regionu, které už sňatky osob stejného pohlaví zlegalizovaly.

Kubánská vláda se snažila zakotvit možnost homosexuálních sňatků už v nové ústavě, která platí od roku 2019. Ve veřejných debatách se ale tehdy podle vlády změna stran manželství osob téhož pohlaví nelíbila asi dvěma třetinám Kubánců, do ústavy proto změnu nezakotvila. Proti novému zákonu nyní protestovala zejména katolická církev, které vadí především uzákonění homosexuálních sňatků a adopce dětí těmito páry.

Homosexuál nemůže být považován za opravdového revolucionáře ani za správného komunistu.
Kubánský lídr Fidel Castro v roce 1965

Homosexuálové byli přitom kubánským režimem od roku 1959 léta pronásledováni a zavíráni do vězení, vztahy osob stejného pohlaví přestaly být v zemi trestné až v roce 1979.