Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: REUTERS/Kacper Pempe, 2023

SPOTLIGHT: Na opoziční demonstraci ve Varšavě se sešlo podle radnice zhruba milion lidí

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 2. října

Name day: Oliver, Olivie

History: 2. října 1924 podepsalo ženevské protokoly, usnesení Společnosti národů o mírovém řešení mezinárodních konfliktů, v Ženevě 21 zemí světa.

Situace na Ukrajině

  • Rusko v noci na neděli na různých místech Ukrajiny útočilo raketami, bezpilotními letouny i leteckými bombami. Hromadný dronový úder hlásily úřady v Čerkaské oblasti ve střední části země.

Na opoziční demonstraci ve Varšavě se sešlo podle radnice zhruba milion lidí

V centru Varšavy se včera sešla protivládní demonstrace. Podle varšavské radnice se jí v jednu chvíli účastnil zhruba milion lidí, a stala se tak největší demonstrací v historii polského hlavního města. „Pochod milionu srdcí“ svolal dva týdny před volbami opoziční vůdce Donald Tusk z liberální Občanské platformy (PO). Vládní nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) uspořádala vlastní masovou předvolební akci v Katovicích.

Polsko čekají v říjnu volby, které rozhodnou o budoucnosti země, Evropy i války na Ukrajině

@eevelka

Priština vyzvala Srbsko, aby stáhlo svou armádu od hranic s Kosovem

Priština včera vyzvala Bělehrad, aby stáhl svou armádu od hranic s Kosovem. Srbská vojska se podle prohlášení kosovské vlády přiblížila k vzájemné hranici ze tří směrů. Obavy z nového konfliktu se zvýšily v souvislosti s incidentem v severním Kosovu, při němž minulý týden zemřel policista a tři srbští útočníci.

Historie konfliktu na srbsko-kosovské hranici

inf

STEM: Volby by vyhrálo ANO se ziskem skoro 31 pct, druhá ODS, třetí SPD

Hnutí ANO by podle zářijového modelu agentury STEM pro televizi CNN Prima News vyhrálo volby se ziskem 30,8 procenta hlasů. Druhou ODS by volilo 13,1 procenta voličů a na třetím místě by se umístila SPD se ziskem 10,9 procenta hlasů. Pět a více procent nutných pro vstup do Sněmovny by podle modelu získalo celkem sedm stran a hnutí.

Ve srovnání s květnovým průzkumem hnutí ANO mírně oslabilo. Menší pokles lze podle STEM sledovat také u ODS.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day