Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: MŽP plánuje zavést povinný sběr textilu, poplatky zaplatí výrobci

Digitální řidičské průkazy, hustý smog na klimatické konferenci v Dubaji a povinný sběr textilu. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: úterý, 5. prosince

Name day: Jitka

History: 5. prosince chodí Mikuláš, anděl a čert.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Izraelská armáda oznámila, že v noci na pondělí provedla v Pásmu Gazy zhruba 200 úderů na infrastrukturu palestinského radikálního hnutí Hamás a že její pozemní operace v oblasti pokračuje.
  • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude kvůli pokračující ofenzivě v Pásmu Gazy souzen jako válečný zločinec, prohlásil agentuře Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten už dříve uváděl, že Izrael se musí zodpovídat za své válečné zločiny v Pásmu Gazy před mezinárodním soudem.

Situace na Ukrajině

  • Rusko v noci na pondělí na Ukrajinu zaútočilo 23 drony a řízenou střelou. Střelu a 18 dronů se podařilo zničit, než zasáhly cíl, uvedl Kyjev podle agentur Ukrinform a Reuters. Jestli zbylé bezpilotní letouny způsobily nějaké škody, zatím není jasné.
  • Ruský generál Vladimir Zavadskij, který byl zástupcem velitele 14. armádního sboru, byl zabit na Ukrajině, uvedl gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev podle ruských a zahraničních médií. O zabití sedmého ruského generála ve válce proti Ukrajině informovala minulý týden stanice BBC s odvoláním na několik ruských zdrojů, generálova smrt ale až dosud nebyla potvrzena z úředních míst.

Státy EU se shodly na digitálních řidičských průkazech a lepším vymáhání pokut

Řidičské průkazy by měly do budoucna existovat v digitální podobě, řidiči by je mohli mít jen v mobilním telefonu a platné by byly po celé Evropské unii. V Bruselu se na tom včera shodli představitelé členských států evropského bloku. Česko na jednání ministrů dopravy zemí EU zastupoval šéf resortu Martin Kupka. Ministři také schválili návrh směrnice, která má usnadnit a zefektivnit přeshraniční vymáhání pokut za dopravní přestupky. Hlavním cílem nových pravidel je podle Evropské komise větší bezpečnost silničního provozu a lepší chování řidičů na silnicích.

Dubaj během „dne zdraví“ na klimatické konferenci halil hustý smog

Účastníci klimatické konference OSN zažili tento víkend připomínku toho, jakým rizikům aktuálně lidstvo čelí. Hostitelské město Dubaj v neděli přikryl hustý smog a míra znečištění vzduchu dosáhla hodnot považovaných za „nezdravé“, napsala agentura AFP. Na konferenci COP28 se mezitím v rámci „dne zdraví“ konaly debaty o dopadech klimatických změn na lidský organismus.

Začala celosvětová klimatická konference COP 28

by @eevelka

MŽP plánuje zavést povinný sběr textilu, poplatky zaplatí výrobci

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) plánuje od roku 2025 zavést povinný sběr textilního odpadu. Na náklady spojené se sběrem a svozem budou obcím přispívat výrobci. Povinnost textilní recyklace by měla být součástí projednávaného uplatnění evropské směrnice o nakládání s odpadem. Do zákona bude vložena po jejím schválení. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), zástupci MŽP a dalších ekologických subjektů to sdělili na tiskové konferenci.

Kam s oblečením, které už nenosíme? Můžeme pomoct potřebným

by @anettt.h

Zdroj: ČTK

Tweet of the day