Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: MOV umožní start Rusů a Bělorusů na OH 2024 pod neutrální vlajkou

Start Rusů a Bělorusů na olympiádě v roce 2024, změny trestních kodexů na Slovensku a podepsaná dohoda mezi vládou a lékaři. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: sobota, 9. prosince

Name day: Vratislav

History: 9. prosince 1987 začala na palestinském území první intifáda, tedy povstání proti izraelské okupaci.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Humanitární situace v Pásmu Gazy je katastrofální, uvedly ve středu ve společném prohlášení téměř tři desítky organizací, včetně několika úřadů OSN, a vyzvaly k okamžitému zastavení bojů. V některých oblastech Pásma Gazy jsou lidé celý den bez jídla, nemají dostatek pitné vody a nemocnice, které ještě fungují, jsou přeplněné. 

Situace na Ukrajině

  • Jednoho člověka zabila a další čtyři zranila ruská raketa vypálená na město Pavlohrad v Dněpropetrovské oblasti na východě Ukrajiny, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady. Další oběť si podle ministra vnitra Ihora Klymenka vyžádalo noční ostřelování Charkovské oblasti, rovněž na východě země.

MOV umožní start Rusů a Bělorusů na OH 2024 pod neutrální vlajkou

Mezinárodní olympijský výbor umožní ruským a běloruským reprezentantům startovat na olympijských hrách v roce 2024 v Paříži se statusem neutrálních sportovců. Účastnit se soutěží pod pěti kruhy budou smět coby jednotlivci v případě, že splní kvalifikační kritéria a další podmínky, oznámili zástupci MOV.

Proč by ruští a běloruští sportovci neměli startovat na mezinárodních soutěžích

@eevelka

Čaputová hrozí vetem pro případ rychlého schválení změn trestních kodexů

Slovenská prezidentka Čaputová je připravena vetovat změny trestních kodexů a nevyloučila ani podnět k ústavnímu soudu, pokud vládní koalice premiéra Roberta Fica prosadí ve sněmovně příslušné novely zákonů ve zrychleném režimu. Čaputová to řekla novinářům.

Návrhy, které počítají například se zrušením elitního útvaru slovenské prokuratury a se snížením trestů kromě jiného za korupci, schválila vláda bez širší odborné diskuse ve středu a parlament je už zařadil do programu své stávající schůze. Vládní strany mají ve sněmovně dostatek poslanců, aby případné veto hlavy státu prolomily.

Lídr lékařů vyzval ke stažení výpovědí z přesčasů, což očekává i premiér

Zástupci zdravotníků podepsali včera s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) dohodu, která má ukončit odmítání přesčasové práce ze strany tisíců nemocničních lékařů. Z peněz, které jdou nemocnicím příští rok z veřejného zdravotního pojištění, dává 9,8 miliardy korun na růst odměňování jejich zaměstnanců. Premiér Petr Fiala (ODS), který byl podpisu přítomný, očekává, že dohodu naplní i odbory a Česká lékařská komora (ČLK), které je zastupují. Viceprezident komory Jan Přáda, který byl od začátku lídrem protestu, po podpisu lékaře vyzval, aby výpovědi z přesčasové práce stáhli.

Je medicína méně prestižní, protože ji studuje víc žen než mužů? Pafko tvrdí, že to tak nemyslel

@eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day