Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč by ruští a běloruští sportovci neměli startovat na mezinárodních soutěžích

Letní olympijské hry v Paříži se kvapem blíží a mezinárodním prostorem hýbe spor ohledně toho, zda by se jich měli či neměli účastnit sportovci z Ruska a Běloruska.

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Nezanedbatelná část svobodného světa zastává názor, že politika do sportu nepatří, a důsledkem toho se stává horlivým obhájcem účasti ruských a běloruských sportovců na mezinárodních soutěžích, přičemž argumentuje, že je třeba ctít pravidla neutrality.

K této části se řadí i například samotný prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, který před pár dny na tiskové konferenci doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Podle MOV by se tedy jednalo o jednotlivé sportovce, kteří aktivně válku nepodporují, a na soutěžích by se striktně dodržovala absence národních symbolů, hymny a národních barev. O dalších dvou nadcházejících olympijských hrách výbor ještě nerozhodl, je ale vcelku pravděpodobné, že sportovci z obou zemí se jich budou moci účastnit.

A já se ptám: Jak je vůbec možné, že se o tomto vede i po více než 13 měsících ruského vraždění Ukrajinců, včetně ukrajinských sportovců, debata? Na Ukrajině už zahynulo 262 sportovců, z nichž se mnozí ještě nedávno olympijských her účastnili. Jak můžeme dopustit, aby ruští a běloruští sportovci startovali v mezinárodních soutěžích, když jejich režim na Ukrajině místní sportovce brutálně vraždí? A jak můžeme být natolik povrchní a tvrdit, že politika do sportu nepatří, když i samotní ruští sportovci hrdě nosí písmeno Z na svých dresech?

Povolení účasti Rusů a Bělorusů na takových soutěžích je mezinárodním výsměchem nejen všem obětem války, ale i bojujícím vojákům a vytrvalým ukrajinským občanům, kteří ruské agresi každým dnem čelí. Povolení účasti Rusů a Bělorusů na takových soutěžích je dalším potvrzením pro Putina, že jeho válka na Ukrajině bude mít pro něj i jeho občany jen malé následky. Vždyť přece i bez státních symbolů, barev a ruské hymny budou všichni vědět, jaký režim sportovci reprezentují – zkorumpovaný a vražedný.

Ukrajinská vláda už v reakci na krok Mezinárodního olympijského výboru vyzvala své sportovce, aby olympijské hry bojkotovali, pokud se jich budou moci účastnit zástupci Ruska a Běloruska. Proti kroku se postavil například i český premiér Petr Fiala nebo prezident Petr Pavel, v únoru na on-line konferenci také ministři sportu a další vrcholní představitelé celkem 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo právě Česka.