Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Izraeli zastavit ofenzivu v Rafáhu

Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora vůči Izraeli, nástup Dominika Feriho do vězení a americká vízová omezení vůči Gruzii. To jsou nejdůležitější zprávy dne.

Datum: sobota, 25. května
Svátek: Viola

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Izraeli zastavit ofenzivu v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) nařídil v pátek Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafáh pro neomezený přísun humanitární pomoci. Izrael má také umožnit do Pásma Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích a Palestinkách.

Rozhodnutí ICJ jsou konečná a závazná, soud však nemá žádné vynucovací prostředky a jeho rozhodnutí státy již v minulosti ignorovaly, podotýká agentura Reuters. Izrael v reakci na rozhodnutí uvedl, že neprováděl a nebude v Rafáhu provádět vojenské operace, které by mohly vést ke zničení palestinské populace celkově, nebo zčásti, píše server The Times of Israel.

SPOTLIGHT: Izrael pokračuje v operaci na východě Rafáhu, v ohrožení jsou statisíce dětí

@eevelka

V Rafáhu se ke konci dubna ukrývalo asi 1,4 milionu Palestinců a Palestinek, z toho kolem 800 tisíc z města podle odhadů OSN odešlo v posledních týdnech poté, co izraelská armáda vydala evakuační příkazy a Rafáh se stal dalším ohniskem bojů v Pásmu Gazy. Panel soudců ICJ však podle Saláma „není přesvědčený“, že by infrastruktura a humanitární podmínky Palestinců a Palestinek vysídlených z Rafáhu do severněji položených oblastí v Gaze byly dostačující a nepředstavovaly další riziko jejich újmy.

Taky se stalo:

Exposlanec Feri musí nastoupit do vězení ještě v květnu

Bývalý poslanec Dominik Feri už podle informací ČTK obdržel výzvu k nástupu do vězení, kde si má odpykat tříletý trest za znásilnění dívek. Do výkonu trestu má nastoupit ještě v květnu. Lze předpokládat, že stanovená nástupní věznice bude v Teplicích podle místa Feriho trvalého bydliště. Exposlanec se ale může dostavit do jakékoliv věznice v Česku - důležité je, aby dodržel určenou lhůtu.

Potraviny z humanitárních dodávek pro Pásmo Gazy hnijí v kamionech

Některé potraviny z humanitárních dodávek pro Pásmo Gazy už třetím týdnem hnijí u hraničního přechodu poblíž města Rafáh, píše agentura Reuters. V oblasti na hranici s Egyptem se zhoršila humanitární krize poté, co přechod na začátku měsíce obsadila izraelská armáda. Skrz Rafáh, kam před izraelskou vojenskou operací uprchla řada Palestinců, dříve do oblasti přiváželo pomoc až 500 kamionů denně. Kvůli nedostatku zásob Světový potravinový program (WFP) ve městě tento týden distribuci potravin pozastavil.

USA zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli zákonu o zahraničním vlivu

Spojené státy zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli kontroverznímu zákonu o zahraničním vlivu. Budou se týkat jednotlivců, kteří podle Washingtonu podkopávají demokracii v zemi. Oznámil to americký ministr zahraničí Antony Blinken na webu diplomacie. USA také přezkoumají bilaterální spolupráci mezi zeměmi. Proti právní normě v Tbilisi v posledních týdnech demonstrovaly desetitisíce Gruzínců, označují ji za takzvaně ruský zákon.

Vláda v Gruzii je stále více proruská, společnost ale proti vlivu Moskvy protestuje

@eevelka

Zdroj: ČTK