Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Lula složil přísahu, Chorvatsko vstoupilo do Schengenu a Švédsko se ujalo předsednictví v Radě EU

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: pondělí, 2. ledna

Name day: Karina

History: 2. ledna 1965 vysílala československá televize poprvé Večerníček.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinská armáda oznámila, že v noci na včerejšek sestřelila 45 íránských dronů Šáhed. Jen nad Kyjevem bylo zničeno přes 30 vzdušných cílů.

České předsednictví v Radě EU po půlroce skončilo, převzalo ho Švédsko

České předsednictví v Radě Evropské unie po půlroce skončilo, nově bude v čele bloku od ledna Švédsko. Předsednictví výrazně ovlivnily únorová ruská invaze na Ukrajinu a vysoké ceny energií. Tyto dva body patřily k pěti hlavním politickým prioritám, dalšími byly posílení evropských obranných kapacit, bezpečnost kybernetického prostoru a odolnost evropské ekonomiky a demokratických institucí.

Česko zazářilo v předsednictví Rady Evropské unie, na řadě je Švédsko

by @eevelka

Chorvatsko slaví za účasti von der Leyen vstup do Schengenu a eurozóny

Chorvatský premiér Andrej Plenković včera uvítal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen na hraničním přechodu se Slovinskem, aby společně oslavili vstup Chorvatska do schengenského prostoru volného pohybu. Závory na hraničních přechodech se zvedly úderem půlnoci. Země slaví také vstup do eurozóny, ministr financí a šéf centrální banky v Záhřebu symbolicky vybrali eura z bankomatu, informovala chorvatská média.

Lula složil přísahu jako brazilský prezident, Bolsonaro odletěl do USA

V brazilském hlavním městě Brasília se před inaugurací Luize Inacia Luly da Silva do funkce prezidenta shromáždily davy lidí. Levicový politik, všeobecně známý jako Lula, stál v čele země také mezi lety 2003 a 2010 a v říjnových volbách porazil Jaira Bolsonara. Nedělní ceremoniál byl přísně střežen kvůli obavám, že by se jej Bolsonarovi příznivci mohli pokusit narušit. Sám Bolsonaro se ceremoniálu nezúčastnil, protože v pátek opustil Brazílii. Před Kongresem se brzy ráno shromáždilo moře Lulových příznivců, kteří byli oděni do červené barvy jeho Dělnické strany.

Nový brazilský prezident Lula je nadějí pro umírající Amazonii

by @yanhoechka

Zdroj: ČTK, BBC

Tweet of the day