Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Česko zazářilo v předsednictví Rady Evropské unie, na řadě je Švédsko

Navzdory pokračující válce na Ukrajině i energetické krizi bylo české předsednictví v Radě Evropské unie podle expertů i unijních lídrů úspěšné. Čeho tedy premiér Fiala se svým týmem dosáhl a co můžeme očekávat od Švédska, které se role ujme začátkem ledna?

Když se Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou ujímala 1. července 2022 předsednictví v Radě EU, představila veřejnosti 5 základních priorit, kterými se chtěla během svého půlročního působení zabývat:

  1. Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
  2. Energetická bezpečnost
  3. Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru
  4. Strategická odolnost evropské ekonomiky
  5. Odolnost demokratických institucí

V Bruselu startuje summit lídrů EU, budou řešit ceny energií i další pomoc Ukrajině

@yanhoechka

Po půl roce české předsednictví 1. ledna končí a podle mnohých odborníků bylo velmi úspěšné. Místopředsedkyně Evropské komise Eva Jourová řekla, že čeští politici a diplomaté prokázali schopnost v dosahování kompromisu mezi členskými státy.

Hlavním úkolem českého předsednictví bylo udržet jednotu a udržet zásadní kurz, to znamená pomáháme Ukrajině a zároveň pomáháme sami sobě, to znamená, že EU nemá být do extrémní polohy ovlivněna negativními vlivy války na Ukrajině.
Eva Jourová

Uznávaný deník Financial Times zase ocenil práci českých vyjednavačů, kterým se podařilo dohodnout cenový strop na energie. Podle eurokomisařky pro energetiku Kadri Simson se přitom Češi v čele sedmadvacítky zemí museli vyrovnat s nebývalou řadou výzev. „Češi se při předsednictví rozhodně ukázali jako dříči,“ napsal deník.

Českému předsednictví pod vládou Petra Fialy se podařilo mnoho věcí. Například prosazení tří balíčků protiruských sankcí, schválení cenového stropu, a dokonce i přimění Maďarska k podpoře finanční pomoci pro Ukrajinu a globální korporátní daně.

„Vždycky jsme si mysleli, že Česko je úžasné, a posledních šest měsíců ukázalo, že je ještě úžasnější,“ zhodnotila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Sweden, 2023, EU

Od ledna 2023 bude Evropské unii předsedat Švédsko. Naposledy se tak stalo v roce 2009. Skandinávská země bude nyní muset čelit například pokračující válce na Ukrajině, sankcím proti Rusku, energetické krizi i nelegální migraci. Jaké jsou tedy priority Švédska pro jeho předsednictví v Radě Evropské unie?

Sweden is taking over the Presidency at a time when the European Union is facing unprecedented challenges. A greener, more secure and freer Europe is the foundation of our priorities.
Ulf Kristersson, premiér Švédska

Bezpečnost – jednota

Švédské předsednictví bude především upřednostňovat pokračující hospodářskou a vojenskou podporu Ukrajiny i podporu směřování země do Evropské unie. Další kroky švédské vlády budou vycházet z postupu proti ruské agresi vůči Ukrajině. Podle ustanovených priorit bude navíc pokračovat boj proti přeshraniční organizované trestné činnosti.

Konkurenceschopnost

Podle Švédska musí Evropská unie i nadále poskytovat co nejlepší podmínky pro zdravou a otevřenou ekonomiku založenou na volné hospodářské soutěži, soukromých investicích a úspěšné digitalizaci. Švédské předsednictví bude proto usilovat o to, aby společný přístup k evropské konkurenceschopnosti zaujal přední místo v nadcházející politické agendě.

Ekologický přechod

Švédské předsednictví bude pokračovat v úsilí o řešení vysokých a nestálých cen energií a zároveň se bude zabývat dlouhodobou reformou trhu s nimi. Společné evropské kroky k nezávislosti na fosilních palivech jsou podle Švédska nezbytné nejen pro ekologický přechod, ale i pro bezpečnost občanů EU.

Demokratické hodnoty a právní stát

Prosazování zásad právního státu a základních práv je podle švédské vlády základním prvkem jejího předsednictví v Radě EU, jelikož Evropská unie je založena na demokratických hodnotách, které vytvářejí podmínky pro soudržnost, individuální svobody i zvýšení hospodářského výkonu a globálního vlivu.

Zdroje: Czech Presidency, Swedish Presidency, Swedish Government, ČTK, Czech Government

+

Evel Beníšková a Jan Houška

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.