Navzdory pokračující válce na Ukrajině i energetické krizi bylo české předsednictví v Radě Evropské unie podle expertů i unijních lídrů úspěšné. Čeho tedy premiér Fiala se svým týmem dosáhl a co můžeme očekávat od Švédska, které se role ujme začátkem ledna?
Když se Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou ujímala 1. července 2022 předsednictví v Radě EU, představila veřejnosti 5 základních priorit, kterými se chtěla během svého půlročního působení zabývat:
Po půl roce české předsednictví 1. ledna končí a podle mnohých odborníků bylo velmi úspěšné. Místopředsedkyně Evropské komise Eva Jourová řekla, že čeští politici a diplomaté prokázali schopnost v dosahování kompromisu mezi členskými státy.
Uznávaný deník Financial Times zase ocenil práci českých vyjednavačů, kterým se podařilo dohodnout cenový strop na energie. Podle eurokomisařky pro energetiku Kadri Simson se přitom Češi v čele sedmadvacítky zemí museli vyrovnat s nebývalou řadou výzev. „Češi se při předsednictví rozhodně ukázali jako dříči,“ napsal deník.
Českému předsednictví pod vládou Petra Fialy se podařilo mnoho věcí. Například prosazení tří balíčků protiruských sankcí, schválení cenového stropu, a dokonce i přimění Maďarska k podpoře finanční pomoci pro Ukrajinu a globální korporátní daně.
„Vždycky jsme si mysleli, že Česko je úžasné, a posledních šest měsíců ukázalo, že je ještě úžasnější,“ zhodnotila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Od ledna 2023 bude Evropské unii předsedat Švédsko. Naposledy se tak stalo v roce 2009. Skandinávská země bude nyní muset čelit například pokračující válce na Ukrajině, sankcím proti Rusku, energetické krizi i nelegální migraci. Jaké jsou tedy priority Švédska pro jeho předsednictví v Radě Evropské unie?
Švédské předsednictví bude především upřednostňovat pokračující hospodářskou a vojenskou podporu Ukrajiny i podporu směřování země do Evropské unie. Další kroky švédské vlády budou vycházet z postupu proti ruské agresi vůči Ukrajině. Podle ustanovených priorit bude navíc pokračovat boj proti přeshraniční organizované trestné činnosti.
Podle Švédska musí Evropská unie i nadále poskytovat co nejlepší podmínky pro zdravou a otevřenou ekonomiku založenou na volné hospodářské soutěži, soukromých investicích a úspěšné digitalizaci. Švédské předsednictví bude proto usilovat o to, aby společný přístup k evropské konkurenceschopnosti zaujal přední místo v nadcházející politické agendě.
Švédské předsednictví bude pokračovat v úsilí o řešení vysokých a nestálých cen energií a zároveň se bude zabývat dlouhodobou reformou trhu s nimi. Společné evropské kroky k nezávislosti na fosilních palivech jsou podle Švédska nezbytné nejen pro ekologický přechod, ale i pro bezpečnost občanů EU.
Prosazování zásad právního státu a základních práv je podle švédské vlády základním prvkem jejího předsednictví v Radě EU, jelikož Evropská unie je založena na demokratických hodnotách, které vytvářejí podmínky pro soudržnost, individuální svobody i zvýšení hospodářského výkonu a globálního vlivu.
Zdroje: Czech Presidency, Swedish Presidency, Swedish Government, ČTK, Czech Government