Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nový brazilský prezident Lula je nadějí pro umírající Amazonii

Vypadá to, že se Amazonii blýská na lepší časy. Nově zvolený brazilský prezident Lula totiž slibuje, že po prudkém nárůstu odlesňování za Bolsonarovy vlády posílí ochranu amazonských pralesů.

Odlesňování amazonského pralesa dosáhlo v posledních letech enormního rozsahu. Vítězství Luize Inácia Luly da Silvy v brazilských prezidentských volbách však vzbudilo novou naději pro budoucnost tohoto největšího deštného pralesa na světě.

Levicový vůdce totiž slíbil, že bude bojovat proti změně klimatu a zvrátí některé kroky svého předchůdce Jaira Bolsonara, píše Al Jazeera.

Amazonský prales mele z posledního, blíži se k "bodu zlomu". Co to pro nás znamená?

@yanhoechka

„Brazílie je připravena obnovit svou vedoucí úlohu v boji proti klimatické krizi, zejména prostřednictvím ochrany Amazonie,“ prohlásil Lula po svém nedělním zvolení.

Jak už jsem psal výše, za vlády prezidenta Bolsonara se zrychlilo odlesňování, které ohrožuje nejen divokou přírodu a domorodé komunity, ale také globální klima.

Pobodaný Bolsonaro a vězeň Lula. Brazílii čekají v neděli dramatické volby

@eevelka

Co udělal Bolsonaro Amazonii?

Když Bolsonaro nastoupil k moci v roce 2019, zrušil opatření na vymáhání práva, snížil výdaje na vědu a agentury pro životní prostředí, propustil odborníky na životní prostředí a prosadil oslabení práv původních obyvatel na půdu a další aktivity, které z velké části podporovaly zemědělský průmysl.

Podle Vox mezi 1. srpnem 2019 a 31. červencem 2021, tedy v období, které se z velké části překrývá s prvními třemi roky Bolsonarova působení v úřadu, zmizelo z Amazonie více než 34 000 km² (8,4 milionu akrů), a to bez započtení mnoha ztrát způsobených přírodními lesními požáry. To je plocha větší než celá Belgie a nárůst o 52 % ve srovnání s předchozími třemi lety.

Nová naděje?

A proč bychom měli Lulovi věřit, že nebude stejný? Lula už totiž jednou prezidentem Brazílie byl, a to v letech 2003 až 2010. Podle brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru ztratila Amazonie v roce 2004 neuvěřitelných 28 000 km², ale do roku 2012 se toto číslo snížilo na pouhých 4 600 km², a to právě za vlády Luly.

Nový brazilský prezident tak není nadějí pouze pro největší jihoamerický stát, ale i pro Amazonii a celkově planetu Zemi.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.