Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Lidi se základním vzděláním ohrožuje deprese pětkrát víc než vysokoškoláky

Nový prezident Finska, otázka vydávání povolení k pobytu Rusům a Bělorusům a lidi se základním vzděláním v ohrožení deprese. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.

Date: úterý, 13. února

Name day: Věnceslav, Věnceslava

History:  13. února 1945 zahájily anglické bombardéry královského letectva a bombardéry amerických vzdušných sil masivní bombardování Drážďan v Německu.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Izraelská armáda v pondělí v Rafáhu na jihu Pásma Gazy osvobodila dva z rukojmích držených palestinským hnutím Hamás od loňského 7. října. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu akci ocenil a zopakoval, že k záchraně ostatních unesených povede jen další vojenský nátlak na Hamás a úplné vítězství nad ním. Osvobození rukojmích předcházely letecké údery na Rafáh, při nichž podle místních úřadů zemřelo 70 lidí.

Situace na Ukrajině

  • Americký Senát při výjimečném nedělním zasedání postoupil o další krok blíž ke schválení balíku finanční pomoci Ukrajině a dalším spojencům. Horní komora Kongresu ovládaná zástupci Demokratické strany prezidenta Joea Bidena uvedla, že získala dostatečný počet hlasů pro finální hlasování, píší zahraniční agentury.

V prezidentských volbách ve Finsku zvítězil bývalý premiér Alexander Stubb

Novým finským prezidentem se stane bývalý premiér Alexander Stubb. Jeho soupeř, někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto, v druhém kole prezidentských voleb uznal porážku. Podle konečných výsledků získal Stubb 51,6 procenta hlasů, zatímco Haavisto obdržel 48,4 procenta hlasů. Volební účast činila 70,7 procenta, uvedla agentura DPA.

Česko by i nadále nemělo vydávat povolení k pobytu Rusům a Bělorusům, navrhuje Ministerstvo zahraničních věcí

Česko by podle návrhu Ministerstva zahraničích věcí (MZV) kvůli invazi na Ukrajinu ani nadále nemělo vydávat víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům. Současné nařízení platí do 31. března letošního roku, nově úřad pro zjednodušení navrhuje nové vládní nařízení bez konkrétně stanoveného časového omezení.

Vláda Spolu a Pirátů se STAN krátce po předloňském ruském útoku na Ukrajinu rozhodla zastavit vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů.

Diktátor Lukašenko je prodlouženou rukou Kremlu, Bělorusko rozděluje už téměř 30 let

by @eevelka

SYRI: Lidi se základním vzděláním ohrožuje deprese pětkrát víc než vysokoškoláky

Riziko výskytu středních až těžkých depresivních symptomů je u lidí se základním vzděláním až pětkrát vyšší než už vysokoškoláků a u nezaměstnaných dvanáctkrát vyšší než u lidí se zaměstnáním. Zjistili to vědci z Národního institutu SYRI ve výzkumu s více než 7000 respondenty. Institut o tom informoval v tiskové zprávě. Výsledky z České republiky podle institutu potvrzují obdobné výzkumy ze zahraničí.

Ve zkoumaném vzorku populace bylo 86,4 procenta lidí bez příznaků deprese, 10,5 procenta lidí mělo příznaky mírné deprese a 3,1 procenta příznaky střední až těžké deprese.

Až 40 procent queer lidí v Česku je v silném až extrémním riziku depresivity a úzkostnosti

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day