Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Kosovo tento týden požádá o vstup do EU, uvedl premiér země

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 14. prosince

Name day: Lýdie

History: 14. prosince 1995 byla v Paříži podepsána mírová smlouva ukončující boje v Bosně a Hercegovině.

Situace na Ukrajině

  • Podle Zelenského potřebuje Ukrajina akutně nejméně 800 milionů eur (19,5 miliardy Kč). Pomoc ve výši desítek milionů eur přislíbily Francie i Německo.
  • Velvyslanci zemí Evropské unie se v pondělí večer shodli na společné půjčce 18 miliard eur (asi 440 miliard Kč) pro Ukrajinu.

Slovenská sněmovna odložila na čtvrtek hlasování o nedůvěře menšinové vládě

Slovenská sněmovna odložila na čtvrtek odpoledne hlasování o vyslovení nedůvěry menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera. Příslušný návrh šéfa poslaneckého klubu nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Michala Šipoše podpořila těsná většina sněmovny. Někteří politici zmínili možnost rekonstrukce vlády nebo vypsání nových parlamentních voleb jako východisko z nynější situace; stávající volební období by v řádném termínu skončilo v únoru 2024.

S iniciativou, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě, přišla bývalá vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS), jejíž čtyři ministři v září podali demisi. Vyvrcholila tím poslední koaliční krize, v níž SaS neúspěšně žádala, aby předseda nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a ministr financí Igor Matovič z kabinetu odešel. SaS a Matovič byli dlouhodobě ve sporu.

Na prezidenta může po zásahu soudu kandidovat Diviš, vypadla ale Rohanová

Lednových prezidentských voleb se zúčastní také podnikatel Karel Diviš, naopak Denisa Rohanová se o hlasy voličů ucházet nemůže. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně Diviše neregistrovalo kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo. V obou případech vnitro podle soudu chybovalo. Divišovi mylně neuznalo některé podpisy, kandidátní listinu Rohanové nemělo vůbec brát v potaz.

Europoslanci odvolali Evu Kaili z funkce místopředsedkyně EP

Europoslanci včera výraznou většinou odvolali svou řeckou kolegyni Evu Kaili z funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu. Kaili, kterou belgičtí vyšetřovatelé podezřívají z korupce, nadále zůstává europoslankyní. K předčasnému ukončení působení Kaili v jednom ze 14 místopředsednických křesel byla zapotřebí dvoutřetinová většina v europarlamentu, ve kterém je přes 700 poslanců.

„Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování EP rozhodl, že Eva Kaili už nebude jednou z jeho místopředsedkyň. Rozhodnutí je platné okamžitě,“ napsala po hlasování na Twitteru předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola.

Státní zástupkyně obžalovala Feriho ze dvou znásilnění a pokusu o něj

Státní zástupkyně v pondělí obžalovala bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o znásilnění. Informaci serveru Seznam Zprávy včera ČTK potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Ferimu podle dřívějších informací hrozí až deset let vězení, protože je stíhán i pro trestný čin znásilnění spáchaný na dítěti, šlo o sedmnáctiletou dívku. Bývalý poslanec už v minulosti uvedl, že je připraven prokázat svou nevinu. Případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 3.

Feri půjde k soudu. Státní zástupkyně ho obžalovala ze dvou znásilnění a pokusu o něj

by @yanhoechka

Kosovo tento týden požádá o vstup do EU, uvedl premiér země

Kosovská vláda podá tento týden žádost o vstup do Evropské unie, uvedl v úterý premiér Albin Kurti. Tento proces však bude trvat roky, ne-li desetiletí, závisí totiž na normalizaci vztahů se Srbskem. Kypr, Řecko, Rumunsko, Slovensko a Španělsko navíc stále nezávislost Kosova neuznávají.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008, ale obě země stále zůstávají v napjatém sporu, který se občas vyostří. EU vede mezi oběma zeměmi dialog, který v posledních letech nepřinesl příliš velký pokrok.

Historie konfliktu na srbsko-kosovské hranici

by @eevelka

Zdroj: ČTK, Reuters, Politico

Tweet of the day