Genderové nerovnosti při jednání o klimatické změně, protizápadní zákony v Rusku a šestý test lodi Starship. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Ženy jsou na světových jednáních o změně klimatu dlouhodobě nedostatečně zastoupené, přestože změny klimatu na ně dopadají více než na muže. Na letošní konferenci OSN o změně klimatu COP29 je mezi 78 světovými zástupci pouze osm žen, což podle organizace CARE Česká republika negativně ovlivňuje rozhodovací procesy.
Zastoupení žen ve světových institucích zaměřených na klima dosahuje v průměru jen 33 procent. Podle Kataríny Král z CARE ženy často přinášejí inovativní řešení, například v oblasti zemědělství a správy vody, ale jejich podíl v delegacích stagnuje nebo klesá. Na COP28 v minulém roce bylo mezi 133 světovými zástupci jen 15 žen a genderově vyvážené složení měly jen dvě procenta delegací.
Nerovnosti se podle CARE projevují globálně i v Česku, kde klimatické změny dopadají na ženy specifickými způsoby – například na matky samoživitelky nebo seniorky. Organizace CARE zároveň upozorňuje, že ženy, například v Africe, produkují až 70 procent potravin, přičemž změny klimatu jim výrazně komplikují obživu.
Nový kurz odbornictva z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) pomůže rodičům dětí s úzkostmi, v testovací fázi bude zdarma ve 14 českých městech. Má pomoci řešit nedostatek včasné pomoci způsobený mimo jiné nedostatkem specialistů a specialistek. V Česku se zhruba 140 tisíc dětí a mladistvých potýká s úzkostnými poruchami. Zájemci se do kurzu mohou hlásit do 6. prosince.
Ruský parlament schválil zákon, který zakazuje propagaci života bez potomků. V zemi, která se i kvůli své válce na Ukrajině potýká s úbytkem mladých lidí, budou za zveřejňování zmínek o spokojeném životě bezdětných dospělých hrozit vysoké pokuty, napsala agentura AFP. Zákonodárci rovněž přijali normu zakazující adopci dětí lidmi ze zemí umožňujících změnu pohlaví.
Americká společnost SpaceX v úterý provedla šestý testovací let svého obřího vesmírného dopravního systému Starship. Nosná raketa Super Heavy po startu z texaského kosmodromu v Boca Chica, kterému přihlížel nově zvolený prezident USA Donald Trump spolu se šéfem SpaceX Elonem Muskem, neočekávaně dopadla do Mexického zálivu, místo aby se pokusila o návrat na startovací rampu. Samotná loď skončila v souladu s plánem v Indickém oceánu, informovala agentura AP.
Text: ČTK