Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Karabašská republika přestane od 1. ledna 2024 existovat, obyvatelé prchají do Arménie

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: pátek, 29. září

Name day: Michael, Michal

History: 29. září 1939 dojednali Adolf Hitler, italský diktátor Benito Mussolini, britský premiér Neville Chamberlain a francouzský předseda vlády Édouard Daladier Mnichovskou dohodu o odstoupení československého pohraničí (Sudet) Německu.

Situace na Ukrajině

  •  Ukrajinské síly nadále postupují ve své protiofenzivě, každý metr, který Ukrajinci získají, Rusové ztrácejí. Na neohlášené návštěvě Kyjeva to včera řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.
  • Bývalí bojovníci ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny už jsou zase na frontě na východě Ukrajiny, uvedl server Ukrajinska pravda. 

Karabašská republika přestane od 1. ledna 2024 existovat, obyvatelé prchají do Arménie

Prezident karabašské republiky Samvel Šahramanian podepsal dekret o zrušení všech státních institucí s platností od 1. ledna 2024. Mezinárodně neuznaný státní útvar tak od toho dne přestane existovat. S odvoláním na místní úřady o tom informují zahraniční tiskové agentury.

Náhorní Karabach spravují posledních zhruba 30 let etničtí Arméni, minulý týden ho však po bleskové vojenské ofenzivě ovládl Ázerbájdžán. Z regionu v posledních dnech odcházejí desetitisíce lidí, kteří mají strach z pronásledování a etnických čistek. Podle Jerevanu k dnešnímu dni přišlo do Arménie ze separatistické oblasti přes 65 000 obyvatel, což je více než polovina odhadované populace.

Situace je v Náhorním Karabachu opět napjatá, Arménům hrozí genocida

@eevelka

Americký prezident Biden přijme nejvyšší představitele EU, potvrdil Brusel

Americký prezident Joe Biden přijme v pátek 20. října v Bílém domě předsedu Evropské rady Charlese Michela a předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyen. V tiskovém prohlášení to uvedla Evropská rada. Už ve středu o schůzce spekulovala média. Půjde již o druhý summit mezi USA a EU od nástupu prezidenta Bidena do úřadu.

Joe Biden chce v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta Spojených států

@eevelka

Putin se setkal s čečenským vůdcem Kadyrovem

Ruský prezident Vladimir Putin se včera setkal s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, uvedla agentura Reuters s odkazem na reportéra státní televize. Schůzka se uskutečnila tři dny poté, co Kadyrov prohlásil, že je hrdý na svého patnáctiletého syna, který zbil vězně obviněného ze spálení koránu. Putin se mimo jiné vyjádřil k volbám, které Moskva uspořádala v ukrajinských oblastech, jež okupuje. Představují podle něj krok k „plnému vstupu“ do Ruska.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov popřel spekulace o svém zhoršeném zdravotním stavu

@eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day