Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov popřel spekulace o svém zhoršeném zdravotním stavu

Ramzan Kadyrov popřel spekulace, které se v posledních dnech šířily na sociálních sítích. Podle nich měl čečenský vůdce podstoupit transplantaci ledvin a následně být dokonce v kómatu.

Čečenský vůdce a jeden z Putinových nejbližších společníků Ramzan Kadyrov popřel spekulace o svém zhoršeném zdravotním stavu, které se v posledních dnech začaly šířit na internetu. Podle nich měl Kadyrov podstoupit transplantaci ledvin a následně být dokonce v kómatu, což nebylo možné ověřit. V posledních měsících se nicméně objevovaly zprávy o tom, že má Kadyrov s ledvinami problémy.

Ramzan Kadyrov: Putinova pravá ruka, čečenský vůdce a fanoušek UFC

@eevelka

Spekulace se začaly šířit už minulý týden z ruských zdrojů, k nimž se následně přidal i čečenský opoziční kanál a ukrajinský server Obozrevatel. Podle toho měl být Kadyrov dokonce letecky přepraven do Moskvy. Kreml ale na dotazy o zdravotním stavu 46letého politika a vojáka uvedl, že o něm nemá žádné informace.

Kadyrov spekulace o svém zdraví následně popřel a zveřejnil na Telegramu video, jak se prochází. Na záběrech je částečně vidět jeho rezidence v Grozném, hlavním městě Čečenska, a v průběhu Kadyrova několikasekundového monologu navíc ve videu prší, což by zároveň odpovídalo tamnímu počasí. Podle analytiků ale i přesto nelze video stoprocentně ověřit.

Záhadná úmrtí ruských oligarchů: Putin se zbavuje nepohodlných

@eevelka

Pochybnosti o Kadyrově zdraví se objevují především proto, že je on sám mnohdy řazen k Putinovým nejbližším společníkům – z nichž se mnozí stali v posledních letech oběťmi záhadných úmrtí. Ta měl zařídit na Putinův příkaz právě Kadyrov nebo někdo z jeho okolí. Čečenský vůdce je navíc spojován také s ruskou válkou na Ukrajině, kde spolu se svými vojáky bojoval po boku ruských sil.

Smrt Prigožina byla nevyhnutelná, Putin neodpouští. Poprvé ale není v bezpečí on sám

@eevelka

Ramzan Kadyrov je hlavou Čečenska už od roku 2007 a v zemi platí pod jeho vládou přísná cenzura. Na vykonávání spravedlnosti dohlíží také jeho osobní milice, které se říká Kadyrovci. Právě ta provádí na příkazy Kadyrova únosy, mučení i mimosoudní popravy a zbrojí především proti Kadyrovým oponentům nebo třeba sexuálním menšinám.

Zdroje: ČTK, Al Jazeera, Reuters, Radio Free Europe/Radio Liberty, HeyFomo