Nespokojenost lidí s poměry v Česku, zpěvák Robbie Williams v Praze a kontroverze kolem nové kuchařky Jamieho Olivera. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Současné poměry v Česku jsou podle 43 procent lidí lepší než před rokem 1989. Proti roku 2019, na který připadlo 30. výročí sametové revoluce, se počet takto smýšlejících sice snížil o šest procentních bodů, přesto je to třetí nejvyšší hodnota za uplynulých 33 let. Současně se o čtyři body na 16 procent zvýšil podíl těch, kteří považují za lepší předlistopadové poměry, a o pět bodů na 37 procent stouplo hodnocení současných a předlistopadových poměrů jako srovnatelných. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Zlepšení situace v porovnání s obdobím před rokem 1989 respondenti vnímají hlavně v možnostech studia, práce a cestování do zahraničí, v přístupu ke vzdělání, ve svobodném přístupu k informacím nebo svobodné účasti v neveřejném životě. Naopak se podle nich zhoršily sociální jistoty, bezpečnost a kriminalita. I v těchto oblastech se ale kdysi velmi vzdálené podíly příznivého a nepříznivého hodnocení k sobě výrazně přiblížily, uvedlo autorstvo průzkumu.
Britský zpěvák Robbie Williams, který patří k nejpopulárnějším popovým umělcům současnosti, vystoupí po osmi letech 7. září příštího roku v Praze. Jeho předchozí koncert v metropoli se uskutečnil v srpnu 2017 v Letňanech a nabídl show plnou světelných a pyrotechnických efektů, kterou tehdy sledovalo více než 30 tisíc lidí. Jako předkapelu si Williams přiveze do Prahy britskou indie popovou kapelu Lottery Winners.
Tento krok by podle hlavy státu Salomy Zurabišviliové mohl vyřešit politickou krizi, v níž se země na Kavkaze ocitla po volbách. V říjnových volbách podle oficiálních výsledků zvítězila vládní strana Gruzínský sen, opozice a prezidentka výsledky zpochybnily a neuznaly.
Nakladatelství Penguin Random House UK oznámilo, že stáhne z prodeje knihu pro děti od kuchaře Jamieho Olivera po kritikách ze strany zástupců původního obyvatelstva Austrálie. Ti si stěžovali, že jedna z postav knihy Billy and the Epic Escape (Billy a velkolepý útek) je vylíčena za použití stereotypů týkajících se původního obyvatelstva, takzvaných Austrálců, píše deník The Guardian. Oliver se za použití stereotypů omluvil.
Text: ČTK