Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Francouzská opozice nesvrhla vládu a Macronova důchodová reforma je tak přijata

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 22. března

Name day: Leona, Lea

History: 22. března 1968 se Antonín Novotný vzdal funkce prezidenta republiky, čímž začalo Pražské jaro.

Situace na Ukrajině

  • Ukrajinské úřady dnes vyzvaly obyvatele města Avdijivka, aby se evakuovali. Město tvoří jeden z opěrných bodů ukrajinské obrany v Doněcké oblasti, v důsledku postupu ruských vojsk mu podobně jako u Bachmutu hrozí obklíčení.
  • Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).

Francouzská opozice nesvrhla vládu, Macronova důchodová reforma je tak přijata

Penzijní reforma zahrnující zvýšení hranice odchodu do důchodu na 64 let dokončila cestu francouzským parlamentem poté, co opozice neuspěla se dvěma návrhy na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o důvěře navazovala na rozhodnutí vlády prosadit svůj plán bez souhlasu Národního shromáždění a neúspěch opozice znamená, že návrh reformy je nyní brán jako přijatý, informují francouzská média.

Francií zmítají masivní protesty proti důchodové reformě Emmanuela Macrona, účastní se jich přes milion lidí

@eevelka

Putin slíbil dodat Číně více plynu

Rusko hodlá zvýšit export plynu do Číny a Moskva je také připravena pomoci čínským firmám nahradit západní společnosti, které opustily ruský trh kvůli ruskému konfliktu s Ukrajinou. Prohlásil to dnes podle tiskových agentur prezident Vladimir Putin poté, co v Moskvě druhým dnem jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Po jednání v užším formátu rozhovory pokračují za účasti dalších členů obou delegací.

Čínský prezident Si Ťin-pching je na návštěvě Ruska, s Putinem jedná o Ukrajině i vzájemné spolupráci

@eevelka

Německý prezident Steinmeier přijal s vojenskými poctami Petra Pavla

Českého prezidenta Petra Pavla včera dopoledne v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Přijetím v prezidentském sídle na berlínském zámku Bellevue zahájil Pavel oficiální část návštěvy německé metropole, setkání obou hlav států je zároveň vrcholem této cesty.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day