Prezidentův návrh na důchodovou reformu přichází v době nadále stoupajících životních nákladů. Odbory tak vyšly do ulic.
Uzavřené školy, pozastavená vlaková doprava i práce v ropném průmyslu. Tak vypadají poslední téměř dva týdny ve Francii poté, co prezident Emmanuel Macron oznámil důchodovou reformu, která má posunout důchodový věk ze současných 62 let na 64 let. A francouzským odborům ani samotným občanům se to nelíbí.
Důkazem můžou být masové protesty, kterých se ve čtvrtek 19. ledna účastnilo napříč zemí přes milion lidí. Jen v Paříži přitom demonstrovalo až 80 tisíc občanů, kvůli čemuž byly pozastaveny linky metra, pro návštěvníky byla uzavřena například i Eiffelova věž. Pár dní nato navíc stávkovali také zaměstnanci v rafineriích, přístavech či elektrárnách státního podniku EDF, aby jednoduše dali najevo, že pracovat o dva roky déle nechtějí. Podle prezidenta je však reforma důchodového systému nezbytná. Francouzi totiž žijí mnohem déle než v dřívějších dobách, v zemi tak není dostatečný počet pracujících na pokrytí důchodových nákladů.
Podle nedávného průzkumu se proti návrhu postavilo až 80 procent dotázaných. Důvodů pro tak rozsáhlou negativní reakci na Macronovu důchodovou reformu je hned několik. Podle stávkujících totiž vláda peníze na vyplácení důchodů má, jen je nespravedlivě rozděluje. Řešením by podle nich bylo například zavedení vyšších daní pro bohaté, zúžení rozdílu mezi lidmi s vysokým a nízkým příjmem nebo zvýšení příspěvků zaměstnavatelů. V souvislosti s inflací a narůstajícími náklady na život se navíc francouzští občané cítí vládou zanedbáváni a volají po dalších stávkách. Největší odborový svaz CFDT proto svolal další stávku na 31. ledna. Je očekáváno, že se jí opět budou účastnit stovky tisíc lidí napříč celou zemí.
Reformu musí schválit ještě parlament, který má návrh tento týden přezkoumávat. Vloni podruhé zvolený prezident Emmanuel Macron v něm sice ztratil absolutní většinu, ale doufá, že důchodovou reformu se mu podaří protlačit i díky podpoře opozičních konzervativců. Hlasovat o návrhu zákona by se mohlo do konce dubna, a pokud se Macronovi nepodaří získat pro reformu dostatečnou podporu poslanců, bude se moct pokusit prosadit svůj kontroverzní plán prezidentským dekretem.