Influenceří šířící ruskou propagandu, Češi a Češky darující na dobročinnost a pokračující politická krize v Gruzii. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Francie má důkazy o tom, že Rusko cíleně manipuluje influencery v evropských zemích, včetně Francie, uvedl ministr zahraničí Jean-Noel Barrot. Podle zpravodajských zdrojů Kreml kontaktoval více než 2000 tvůrců obsahu na sociálních sítích, aby za finanční odměnu šířili ruskou propagandu. Takovou nabídku přijalo asi 20 influencerů, včetně devíti z Francie. Operace, která začala na jaře 2022 po začátku ruské invaze na Ukrajinu, měla za cíl ovlivnit evropské veřejné mínění a šířit strach.
Podle deníku Le Monde byly tyto manipulace realizovány zejména prostřednictvím Instagramu a TikToku, kde oslovení autoři zařazovali prvky ruské propagandy do svého obsahu. Ministr Barrot uvedl, že Francie zahájila vyšetřování a vyzval veřejnost i tvůrce, aby byli ostražití vůči dezinformacím. Zároveň zmínil, že podobné metody byly nedávno využity i při volbách v Moldavsku a Rumunsku. Francie proto posílila své nástroje pro detekci digitálního narušování, aby se dokázala účinně bránit dalším útokům.
Průměrný dárce v Česku věnoval loni na dobročinnost 15.552 korun. Celkem lidé poslali 3,5 miliardy korun. Dosud nejvyšší byla věnovaná částka v roce 2022, činila 4,1 miliardy korun. Průměrný dar předloni dosáhl 16.925 korun. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM pro úřad vlády s podporu Technologické agentury ČR. ČTK výsledky poskytla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Autoři využili údaje z daňových přiznání a od darovacích portálů Donio.cz a Darujme.cz. Podle zjištění postupně dárců přibývá. Zvyšuje se podíl těch, kteří poskytují peníze pravidelně.
Gruzie podle prezidentky Salome Zurabišviliové míří k vládě jedné strany. Vládnoucí Gruzínský sen podle ní kontroluje téměř všechny instituce v zemi. Prezidentka to na úvod třetího dne plenárního zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku uvedla v projevu a Gruzínský sen obvinila, že jedná v zájmu Ruska, které věří, že kdo drží Tbilisi, kontroluje region Kavkazu. Ocenila podporu ze strany EP, ale kritizovala zároveň pomalou a nedůraznou reakci Západu.
Nastupující americký prezident Donald Trump podpořil myšlenku, že by se Kanada mohla stát součástí Spojených států. Vyjádření přišlo poté, co Trump v posledních dnech začal kanadského premiéra Justina Trudeaua veřejně označovat za „guvernéra“, zatímco se Ottawa potýká s jeho výhrůžkou ohledně zpoplatnění vývozu z Kanady.
Text: ČTK