Francie bez vlády, nová verze virového onemocnění mpox a nová thajská premiérka. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Francie nemá ani více než měsíc po parlamentních volbách novou vládu. Nezvyklá situace vznikla kvůli nejednoznačnému rozložení sil v Národním shromáždění po volbách i politickému klidu zbraní, který vyhlásil prezident Emmanuel Macron u příležitosti olympijských her v Paříži. Levicová Nová lidová fronta už v červenci navrhla na funkci premiérky málo známou úřednici pařížské radnice Lucii Castets, která začala objíždět zemi. Ani ona se však nemůže spolehnout na většinu hlasů v dolní komoře parlamentu.
Prezident Macron, který podle svého uvážení jmenuje nového premiéra, vyhlásil během olympijských her „politické příměří”. Hry skončily v neděli, prezident však zatím nedal nijak najevo, kdy a koho jmenuje do čela vlády.
Nová varianta virového onemocnění mpox, kvůli jejímuž šíření v Africe varovala Světová zdravotnická organizace (WHO), se co do příznaků a léčby neliší od předchozí. Rozdíl je v drobných genetických odchylkách a v tom, že nová verze nemoci dříve známé jako opičí neštovice se šíří tam, kde se dosud nešířila. ČTK to řekl předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek s tím, že alarmující je spíše opětovné epidemické šíření infekce.
V ruském městě Kursk, proslaveném ve vojenské historii bitvou svedenou za druhé světové války, se nyní snaží trochu si oddychnout Rusové, kteří prchají před postupujícími ukrajinskými jednotkami, píše agentura AFP v reportáži ze správního střediska Kurské oblasti.
Thajský parlament zvolil novou premiérkou Petongtán Šinavatr, která získala podporu dvou třetin poslanců. Šinavatr je dcerou jednoho z expremiérů a bude po své tetě druhou ženou v premiérském křesle. Její zvolení, o kterém informovaly agentury Reuters a AFP, se očekávalo.
Zdroj: ČTK