Ficovy útoky na média, otázka finanční odměny pro první dámu a české členství v Radě OSN pro lidská práva. To jsou nejdůležitější zprávy dne.
Slovenský premiér Robert Fico ve středu opět útočil na novináře a novinářky, které mimo jiné označil za bastardy. Zároveň hovořil o změnách v zákonech a avizoval zřízení národního mediálního úřadu, napsal deník Sme na svém webu. Kritici ministerského předsedy v tom mimo jiné vidí snahu o zavedení cenzury. Čtyřnásobný premiér má dlouhodobě negativní vztah se sdělovacími prostředky, loni po návratu k moci některá média označil za nepřátelská a přestal jim odpovídat na dotazy.
Nyní premiér poukázal podle Sme na potřebu zavést právo na opravu a odpověď. Na tiskové konferenci uvedl, že uvažuje i o úpravě povinností potřebných pro výkon novinářské profese. Současný stav označil za „mediální bordel“, jaký podle něj neexistuje v žádné jiné zemi Evropské unie. Tvrdí, že novinářstvo si dělá, co chce, a nenese za to žádnou odpovědnost.
Prezident Petr Pavel žádal, aby se část jeho prezidentských náhrad převedla na jeho manželku, nechtěl peníze navíc, uvedl ve videu zveřejněném na sociální síti X. Jde podle něj o ocenění podílu první dámy na službě České republice. Je nefér, že první dáma nemá placené zdravotní a sociální pojištění a chce to napravit, řekl. Reagoval tak na chystanou novelu zákona o platu představitelů státní moci, která má poprvé zavést financování činnosti partnerky či partnera hlavy státu. Návrh vzbudil kritické reakce.
Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC), která má za úkol monitorovat stav lidských práv ve všech 193 členských zemích Organizace spojených národů. Českou kandidaturu ve středu při hlasování Valného shromáždění OSN podpořilo 166 zemí. Členem Rady bude Česko již popáté za necelých 20 let její existence, řádným členem se stane znovu po roční pauze.
Evropský parlament přijal dvě rezoluce, v nichž varoval před ohrožením demokracie v Moldavsku a Gruzii. Obě tyto země čekají tento měsíc klíčové volby, které rozhodnou o jejich dalším směrování. V případě Moldavska europoslanci uvedli, že Rusko se snaží tamní volby ovlivnit tak, aby Moldavané hlasovali proti užším vazbám s EU.
Zdroj: ČTK