Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Fico ohlásil bojkot čtyř médií, podle něj projevují nepřátelské postoje

Nový krajně pravicový prezident Argentiny, začátek Orbánovy kampaně do eurovoleb i Ficův bojkot slovenských nezávislých médií. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.

Date: úterý, 21. listopadu

Name day: Albert

History: 21. listopadu 2013 začaly na Ukrajině v ulicích demonstrace zvané Euromajdan, které zahájily dlouhodobou politickou krizi.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Izraelská armáda oznámila, že v podzemí nemocnice Šífa v Pásmu Gazy nalezla tunel dlouhý 55 metrů, o kterém se domnívá, že ho využívalo radikální hnutí Hamás. Podle ní to dokazuje tvrzení izraelských tajných služeb, že Hamás měl pod nemocnicí své vojenské zázemí, píše server The Times of Israel (ToI)
  • Do Egypta bylo včera z nemocnice v Pásmu Gazy evakuováno 28 předčasně narozených dětí, uvedl Palestinský Červený půlměsíc. Podle egyptských státních médií jich bylo evakuováno 29. V Egyptě budou děti v péči lékařů. 

Situace na Ukrajině

  • Ruská protivzdušná obrana v pondělí večer zasahovala proti bezpilotnímu létajícímu prostředku, který mířil na Moskvu. 
  • Rusko vydalo zatykač na ukrajinskou zpěvačku Džamalu, která v roce 2016 zvítězila v mezinárodní písňové soutěži Eurovize a v minulosti kritizovala ruskou invazi na Ukrajinu i anexi Krymu.

Příštím argentinským prezidentem bude krajně pravicový ekonom Milei

Příštím argentinským prezidentem bude krajně pravicový ekonom Javier Milei. Jeho soupeř, ministr hospodářství Sergio Massa, už mu blahopřál, a ještě před zveřejněním oficiálních výsledků tak uznal svou porážku ve druhém kole hlasování v 46milionové latinskoamerické zemi. Vítězství Mileie bude podle agentur pro Argentinu představovat zásadní politickou změnu.

Orbánova strana nechala instalovat billboardy proti von der Leyenové

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána nechala po Maďarsku nainstalovat billboardy namířené proti předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Agentura Reuters napsala, že Fidesz takto zahájil kampaň před volbami do Evropského parlamentu naplánovanými na červen příštího roku. Mluvčí Evropské komise v Bruselu neodpověděl na dotazy novinářů, zda považují kampaň za problematickou. Uvedl nicméně, že fotografie ukázal šéfce EK a tu to „nijak neznepokojilo a bylo jí to jedno“.

Orbán oblékl šálu s historickou mapou Velkého Maďarska, kritizován je za revizionismus

by @eevelka

Fico ohlásil bojkot čtyř médií, podle něj projevují nepřátelské postoje

Nový slovenský premiér Robert Fico ohlásil bojkot čtyř médií včetně nejsledovanější slovenské televize Markíza, která patří do skupiny PPF rodiny zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera. Podle Fica tyto redakce otevřeně projevují nepřátelské politické postoje, a to hlavně zveřejňováním nepravdivých či neúplných informací nebo zamlčováním informací. Vyplývá to z premiérova prohlášení, které poskytl úřad slovenské vlády. Už čtyřnásobný ministerský předseda má dlouhodobě komplikované vztahy s novináři, kterých se naopak zastala prezidentka Zuzana Čaputová.

Na zavražděného Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou se v zemi Roberta Fica zapomnělo. Slovenské volby vyhrál proruský Směr-SD

by @eevelka

Zdroj: ČTK

Tweet of the day