Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Orbán oblékl šálu s historickou mapou Velkého Maďarska, kritizován je za revizionismus

Na adresu Viktora Orbána se v posledních dnech vyjadřují kriticky přední evropští lídři, ukrajinské ministerstvo zahraničí si kvůli premiérovu kroku dokonce předvolalo maďarského velvyslance.

Maďarský populistický premiér Viktor Orbán, který ve své zemi utahuje opasek nejen svobodným médiím, ale také základním lidským právům, čelí v posledních několika dnech ostré kritice. Na nedělním fotbalovém zápase mezi Řeckem a Maďarskem se totiž ukázal se šálou, na které byla historická mapa Velkého Maďarska.

To bylo rozpuštěno v roce 1920 takzvanou Trianonskou smlouvou, čímž byla zmenšena velikost maďarského státu o 72 procent. Do té doby totiž zahrnovalo nejen tehdejší Uhry, ale také části nynějšího Rakouska, Slovinska, Slovenska, Chorvatska, Rumunska, Srbska a Ukrajiny. Velké Maďarsko představuje dodnes pro mnoho Maďarů zlatý věk jejich státu a v zemi se objevují politické strany, které o obnovu stavu před Trianonskou smlouvou i v dnešní době usilují.

Vlnu pobouření vyvolal svým krokem maďarský premiér napříč celou východní Evropou. Proti jeho revizionismu se vyjádřili například slovenský i český ministr zahraničí nebo jeden z rumunských deníků, který publikoval titulek Orbán anektoval Transylvánii. Ukrajinské ministerstvo zahraničí se dokonce v reakci na premiérův krok rozhodlo předvolat si maďarského velvyslance. Český premiér Petr Fiala potvrdil, že i toto bylo jednou z položek na jednacím seznamu skupiny V4, která se včera sešla v Košicích.

Propaganda revizionistických myšlenek v Maďarsku nepřispívá k rozvoji ukrajinsko-maďarských vztahů. Na ministerstvo zahraničí bude pozván maďarský velvyslanec, kterému bude dáno na vědomí, že počínání Viktora Orbána je nepřijatelné.
Mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko
Viktor Orbán na Facebooku.

Sám Orbán přímo na kritiku dalších politiků nereagoval. „Fotbal není politika. Neměli bychom vidět to, co v něm není. Národní tým patří všem Maďarům, ať žijí kdekoliv,“  napsal ale na svůj facebookový profil.

Zdroj: ČTK, BBC