Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Fico chce ukrajinskému premiérovi říct, že Ukrajina nepatří do NATO

Ficův názor, že Ukrajina nepatří do NATO, zrušená demonstrace v Mnichově kvůli velkému počtu účastníků a účastnic a rok prezidentství Petra Pavla. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.

Date: pondělí, 22. ledna

Name day: Slavomír

History: 22. ledna 1947 proběhlo zasedání Ústředního výboru KSČ v Praze, kde vystoupil Klement Gottwald s úkolem získat „většinu národa“ pro politiku KSČ.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Počet obětí války v Pásmu Gazy mezi Izraelem a hnutím Hamás, která trvá již více než tři měsíce, překonal 25 tisíc. Úřady Pásma Gazy spravované Hamásem v neděli uvedly, že celkem bylo zabito již 25 105 Palestinců a Palestinek, z toho 178 za posledních 24 hodin. Dalších 62 681 lidí bylo při izraelském bombardování a pozemní ofenzivě zraněno.

Situace na Ukrajině

  • Nejméně 25 lidí zahynulo a dalších dvacet bylo zraněno při nedělním ostřelování Doněcku. Na platformě Telegram to uvedl Denis Pušilin, Moskvou dosazený šéf části okupované ukrajinské Doněcké oblasti, podle kterého útok mířil na místní tržnici. Kyjev se k události nevyjádřil a agentura AP poznamenala, že tvrzení úřadů nelze bezprostředně ověřit.

Fico chce ukrajinskému premiérovi říct, že Ukrajina nepatří do NATO

Slovenský premiér Robert Fico v neděli uvedl, že příští týden svému ukrajinskému protějšku Denysu Šmyhalovi předá v Užhorodu seznam humanitární pomoci, kterou je Slovensko ochotné Ukrajincům poskytnout. V rozhlasovém rozhovoru se zároveň Fico vyslovil (od 31. minuty) nejen proti dodávkám zbraní a munice napadené zemi ze skladů slovenské armády, ale také proti přijetí Ukrajiny do Severoatlantické aliance, které hodlá vetovat. Ukrajinu označil za zkorumpovanou zemi, ve které se ztrácí západní pomoc, a jako nereálné odmítl snahy Kyjeva osvobodit území okupovaná Ruskem. Deník Ukrajinska pravda výroky komentoval jako „skandální“. „Stydím se za takového premiéra,“ řekl předák slovenské opozice Michal Šimečka.

Co se to zas děje na Slovensku!? Fico jde po elitní složce prokuratury, která dohlíží na korupční kauzy spojené s ním

@eevelka

Mnichov zrušil demonstraci proti extremismu kvůli velkému počtu účastníků a účastnic

V německých městech v neděli pokračovaly rozsáhlé demonstrace proti pravicovému extremismu vyvolané zprávou o loňské schůzce, na níž podle investigativní skupiny zástupci krajní pravice mluvili o masových deportacích cizinců. Akci v Mnichově namířenou mimo jiné proti pravicově populistické straně Alternativa pro Německo (AfD) pořadatel odvolal kvůli přeplněnosti. Už v sobotu podle úřadů vyšlo do ulic asi 250.000 lidí.

Krajní pravice je v Evropě na vzestupu, sílí i v Česku

@eevelka

Pavel byl v prvním roce od zvolení aktivní ve výjezdech do zahraničí i krajů

Aktivní ve výjezdech do zahraničí i do krajů byl v prvním roce od zvolení prezidentem armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, jenž se oficiálně hlavou státu stal po březnové inauguraci. Zároveň rozhodoval o osudu několika legislativních předloh, které vyvolaly rozpory mezi koalicí a opozicí, výrazně obměnil Ústavní soud, jmenoval několik ministrů nebo rozdal prvních 62 vyznamenání. Výrazně se personálně obměnila Kancelář prezidenta republiky, stále se ale čeká na novou nebo nového mluvčí*ho Pražského hradu. Eva Hromádková z odboru komunikace ČTK tento týden sdělila, že zatím vybrán*a nebyl*a.

Pavel po schůzce s prezidentem Mosambiku řekl, že je v zájmu Evropy nenechávat prostory v Africe pro Rusko a Čínu

@markysuch

Zdroj: ČTK

Tweet of the day