Pedro Sánchez znovu španělským premiérem, Česko ve Výkonné radě UNESCO a budoucí rizika spojená s extrémními vedry. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.
Date: pátek, 17. listopadu
Name day: Den boje za svobodu a demokracii
History: 17. listopadu došlo k brutálnímu zásahu policie proti studentské demonstraci v Praze, která byla součástí sametové revoluce.
Dolní komora španělského parlamentu včera podle očekávání vyslovila důvěru šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi, který tak znovu bude premiérem a může sestavit vládu. Hlasovalo pro něj 179 zákonodárců, tedy těsná většina ve 350členné sněmovně. Proti bylo 171 poslanců. Sánchez si předem zajistil dostatečnou podporu díky dohodě s levicovou aliancí Sumar a také se dvěma katalánskými separatistickými stranami, které získal slibem amnestie pro aktivisty za nezávislost Katalánska.
Česká republika byla v Paříži zvolena do Výkonné rady Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Funkci bude vykonávat v letech 2023 až 2027, oznámilo české ministerstvo zahraničí.
„Česko bylo právě zvoleno do Výkonné rady UNESCO,“ uvedlo na sociální síti X ministerstvo zahraničí. Dodalo, že mezi tématy, kterým se bude Česko během svého mandátu věnovat, budou mimo jiné transformace vzdělávání či ochrana kulturního a přírodního dědictví.
Pokud by se naplnil scénář o globálním oteplení o dva stupně Celsia do konce století, roční počet úmrtí lidí spojených s extrémními vedry by do roku 2050 stoupl o 370 procent. Kvůli horku a jeho přímým důsledkům by tak umíralo téměř pětkrát více lidí než teď, uvádí vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise The Lancet.
Zdroj: ČTK