Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Evropský parlament se vyjádřil pro posílení ochrany novinářů a svobody médií

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: středa, 4. října

Name day: František

History: 4. října 1957 byla vypuštěna první umělé družice Země Sputnik 1 z kosmodromu Bajkonur, čímž začala kosmická éra lidstva.

Situace na Ukrajině

  • Americká armáda je již připravena poslat na Ukrajinu několik raket dlouhého doletu ATACMS vyzbrojených kazetovou municí, jakmile to schválí prezident Joe Biden, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na předního nákupčího zbraní Pentagonu.

V roce 2024 půjde na válku 40 % ruského rozpočtu, tvrdí investigativní web

Rusko v následujícím roce hodlá vyčlenit zhruba 40 procent ze svého rozpočtu na výdaje spojené s válkou, spočítal ruský investigativní portál Važnyje istorii. Podle něj to vyplývá z návrhu rozpočtu zveřejněného na webu dolní komory ruského parlamentu.

Podotkl, že vinou tak vysokých výdajů na válku nutně přijdou zkrátka oblasti, které s ní nesouvisejí. Válku na Ukrajině vede Rusko už přes rok a půl.

Rusko by mohlo dodat zbraně Íránu, ty ohrozí Izrael

@dancakoprivova

Evropský parlament se vyjádřil pro posílení ochrany novinářů a svobody médií

Evropský parlament včera podpořil Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků, který by měl zajistit silnější ochranu novinářů před vměšováním do jejich práce a napomoci posílení nezávislosti a plurality médií v Evropské unii. Kromě jiného má novinka například bránit nátlaku na novináře, aby museli vyzradit své zdroje.

Evropská komise bude po internetových platformách požadovat označování obsahu vytvořeného umělou inteligencí

@eevelka

Česko zavádí od středy namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem

Česká republika od středy zavádí kvůli růstu počtu migrantů kontroly na hranicích se Slovenskem, informoval v pondělí dopoledne na sociální síti X premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) budou kontroly namátkové a po celé délce hranice.

Krok Česko podle představitelů kabinetu koordinuje s Polskem, které zavádí podobné opatření také. Kontroly jsou zatím v plánu do 13. října, případné prodloužení bude záležet na aktuální situaci.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day