Výkonný orgán Evropské unie chce touto cestou přesněji identifikovat dezinformace, které podle něj umělá inteligence čím dál častěji produkuje.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rámci intenzivního boje proti dezinformacím včera oznámila, že výkonný orgán bude po internetových platformách požadovat jasné označování obsahu, který byl vygenerován umělou inteligencí, ať už se jedná o texty, videa nebo fotografie.
Její žádost se bude týkat asi čtyř desítek technologických společností, včetně například Googlu, Microsoftu, Mety nebo TikToku, které se dobrovolně hlásí ke kodexu proti dezinformacím. Od toho nedávno odstoupil Twitter pod vedením Elona Muska, což byla podle Jourové chyba – podle průzkumů se výskyt dezinformací na platformě od převzetí společnosti Muskem několikanásobně zvýšil.
Evropská unie v současné době dojednává konečnou podobu závazného unijního aktu o umělé inteligenci, který by se mohl stát prvním takto komplexním systémem regulujícím umělou inteligenci na světě. V souvislosti s prudkým nárůstem užívání například ChatGPT, který dokáže v pár krocích vygenerovat složitý text i uměle vytvořit fotografii, se členské státy EU v podstatě shodují na nutnosti umělou inteligenci regulovat. Může ale trvat roky, než vejde vyjednávaný soubor pravidel pro AI v platnost, a proto se Evropská komise nyní snaží rozšířit dobrovolný kodex a implementovat v jeho rámci základní požadavky na označování a regulaci umělé inteligence.
Účastníci zmíněného dobrovolného kodexu proti dezinformacím budou nyní muset přibližně v polovině července publikovat zprávu o tom, jakými způsoby zabránili generování a šíření dezinformací na svých platformách a jak budou v rámci regulace AI postupovat nadále.
Zdroje: ČTK, Politico, DW