Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Evropský parlament přijal zmírněná pravidla pro obnovu přírody v EU

Nový maďarský prezident, setkání ministrů zahraničí NATO v Praze a nová pravidla pro obnovu přírody v EU. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.

Date: středa, 28. února

Name day: Lumír

History:  28. února 1998 vypukla válka v Kosovu.

Palestinsko-izraelský konflikt

  • Palestinské hnutí Hamás dostalo nabídku na přerušení bojů v Pásmu Gazy po dobu 40 dní, uvedla v úterý s odkazem na své zdroje agentura Reuters. Podle nabídky, na které se shodli vyjednavači minulý týden v Paříži, by palestinské hnutí mělo propustit 40 rukojmí. Za každého propuštěného by pak Izrael pustil ze svých věznic deset Palestinců. Dohoda by také umožnila navýšit objem pomoci, který směřuje do Pásma Gazy. Hamás zatím návrh nekomentoval, dodává agentura.

Situace na Ukrajině

  • Francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr pondělního summitu o pomoci Ukrajině, který svolal do Paříže, ohlásil vznik koalice pro dodávky raket středního a dlouhého doletu zemi čelící ruské agresi. Francie se podle něj připojí i k české iniciativě nákupu munice pro Ukrajinu ve třetích zemích.

Novým maďarským prezidentem bude dosavadní šéf ústavního soudu Tamás Sulyok

Maďarský parlament zvolil dosavadního předsedu ústavního soudu Tamáse Sulyoka novým prezidentem země, informovaly tiskové agentury. Sedmašedesátiletého Sulyoka navrhla vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána a byl jediným kandidátem.

Maďarská prezidentka abdikovala kvůli udělení milosti muži figurujícímu v sexuálním skandálu

by @eevelka

Sulyokova předchůdkyně v úřadu hlavy státu Katalin Nováková odstoupila tento měsíc v důsledku aféry, kterou vyvolalo udělení prezidentské milosti muži odsouzenému za pomoc při utajování sexuálního zneužívání chovanců dětského domova. Skandál kolem Orbánovy dlouholeté spojenkyně vyvolal protesty a velká demonstrace se konala v Budapešti i předminulý týden.

Neformální setkání ministrů zahraničí NATO se uskuteční v Praze 30. a 31. května

V Praze se 30. a 31. května uskuteční neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO), informovala česká diplomacie. Setkání je podle ministerstva důležitým připomenutím letošního 25. výročí členství Česka v NATO a 75. výročí od založení aliance. Podle serveru Seznam Zprávy se počítá na akci s rozpočtem 100 milionů korun.

Podle ministerstva půjde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Oficiální logo zasedání znázorňuje panorama pražských Hradčan. Do konce května se uskuteční také několik doprovodných akcí, například konference Naše bezpečnost není samozřejmost, výstava na náměstí Republiky, diskuse na středních školách či ve Skautském institutu.

Evropský parlament přijal zmírněná pravidla pro obnovu přírody v EU

Evropský parlament po nezvykle vyrovnaném hlasování přijal normu o obnově přírody, která je považovaná za nejdůležitější unijní pravidla pro ochranu přírodních druhů. Nařízení má zajistit, aby členské země do roku 2030 zavedly opatření k obnově přírody na pětině stanovených území dotčených lidskou činností. Návrh, do něhož se zejména po tlaku zemědělců dostala řada výjimek, nepodpořila nejsilnější lidovecká frakce v EP.

Pro nařízení hlasovalo 329 poslanců, proti jich bylo 275, zdrželo se 24. U většiny schvalovaných norem přitom bývá po předjednání ve výborech podpora daleko výraznější.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day