Nový maďarský prezident, setkání ministrů zahraničí NATO v Praze a nová pravidla pro obnovu přírody v EU. To je souhrn toho nejdůležitějšího za uplynulý den.
Date: středa, 28. února
Name day: Lumír
History: 28. února 1998 vypukla válka v Kosovu.
Maďarský parlament zvolil dosavadního předsedu ústavního soudu Tamáse Sulyoka novým prezidentem země, informovaly tiskové agentury. Sedmašedesátiletého Sulyoka navrhla vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána a byl jediným kandidátem.
Sulyokova předchůdkyně v úřadu hlavy státu Katalin Nováková odstoupila tento měsíc v důsledku aféry, kterou vyvolalo udělení prezidentské milosti muži odsouzenému za pomoc při utajování sexuálního zneužívání chovanců dětského domova. Skandál kolem Orbánovy dlouholeté spojenkyně vyvolal protesty a velká demonstrace se konala v Budapešti i předminulý týden.
V Praze se 30. a 31. května uskuteční neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO), informovala česká diplomacie. Setkání je podle ministerstva důležitým připomenutím letošního 25. výročí členství Česka v NATO a 75. výročí od založení aliance. Podle serveru Seznam Zprávy se počítá na akci s rozpočtem 100 milionů korun.
Podle ministerstva půjde o největší alianční akci v Česku od summitu NATO v Praze v roce 2002. Oficiální logo zasedání znázorňuje panorama pražských Hradčan. Do konce května se uskuteční také několik doprovodných akcí, například konference Naše bezpečnost není samozřejmost, výstava na náměstí Republiky, diskuse na středních školách či ve Skautském institutu.
Evropský parlament po nezvykle vyrovnaném hlasování přijal normu o obnově přírody, která je považovaná za nejdůležitější unijní pravidla pro ochranu přírodních druhů. Nařízení má zajistit, aby členské země do roku 2030 zavedly opatření k obnově přírody na pětině stanovených území dotčených lidskou činností. Návrh, do něhož se zejména po tlaku zemědělců dostala řada výjimek, nepodpořila nejsilnější lidovecká frakce v EP.
Pro nařízení hlasovalo 329 poslanců, proti jich bylo 275, zdrželo se 24. U většiny schvalovaných norem přitom bývá po předjednání ve výborech podpora daleko výraznější.
Zdroj: ČTK