Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Maďarská prezidentka abdikovala kvůli udělení milosti muži figurujícímu v sexuálním skandálu

V Maďarsku v sobotu rezignovala na svou funkci prezidentka, která byla vůbec první ženou na pozici hlavy státu. Kvůli kontroverzní milosti, kterou loni podepsala, čelí teď kritice i strana Fidesz premiéra Orbána.

Maďarská prezidentka Katalin Novák v sobotu v podvečer abdikovala. Oznámila to v projevu vysílaném televizí. Jako důvod uvedla své rozhodnutí udělit na jaře 2023 milost muži, který figuroval v sexuálním skandálu. „Prosím o odpuštění ty, které jsem urazila, a také oběti, které to mohly vnímat tak, že nejsem na jejich straně,“ řekla při své rezignaci.

Katalin Nováková. Zdroj: Profimedia

Prezidentka omilostnila zástupce ředitele dětského domova, který svého šéfa kryl při zneužívání chlapců. Ředitel domova byl odsouzen k osmi letům vězení, a to za zneužití nejméně deseti nezletilých chlapců mezi lety 2004 až 2016. Jeho zástupce si měl odpykat 3 roky, prezidentka ho ale v dubnu loňského roku omilostnila.

Informace o jejím rozhodnutí se dostaly na veřejnost až v minulém týdnu a záhy se proti bývalé prezidentce svolala v Budapěšti demonstrace. Její krok odsoudila také maďarská opozice. Novák byla totiž spojenkyní premiéra Viktora Orbána, který ji spolu se svou stranou Fidesz v prosinci 2021 na prezidentku nominoval.

Maďarsko čekají volby do parlamentu, vyhraje Orbán nebo šestikoalice?

by @_kajina

Mezi lety 2017 a 2021 byla místopředsedkyní Fideszu, od roku 2020 ministryní pro záležitosti rodiny ve čtvrté Orbánově vládě. Proslulá byla svou snahou o zvýšení porodnosti v zemi a za tímto účelem předložila několik zákonů. Vyznačovala se také důrazem na rodinu a víru v Boha. Když byla maďarskou prezidentkou zvolena, stala se tak vůbec první ženou ve funkci.

Stejně jako zbytek konzervativní strany Fidesz se i ona ostře vymezovala proti queer lidem. Odpůrci strany nyní obviňují její představitele z pokrytectví, jelikož navenek vystupují jako ochránci dětí, podepsat milost pro muže figurujícího v jejich sexuálním zneužívání jim ale nedělá problém.

Jaká je budoucnost LGBTQ+ lidí v Maďarsku?

by @anettt.h

Z politického života nyní odstupuje také bývalá maďarská ministryně spravedlnosti Judit Varga, která milost také podepsala, a prezidentské pravomoci do zvolení nové hlavy státu převezme předseda parlamentu László Kövér.

Zdroje: ČTK, BBC