Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Do USA přichází mrazivé Vánoce, zrušeny byly tisícovky letů

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě, nebo společnost jako takovou.

Date: neděle, 25. prosince

Name day: 1. svátek vánoční

History: 25. prosince 1991 rezignoval Michail Sergejevič Gorbačov na post prezidenta Sovětského svazu.

Situace na Ukrajině

  • Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson včera zahynulo nejméně 5 lidí, dalších 35 je zraněných. 

Do USA přicházejí mrazivé Vánoce, zrušeny byly tisícovky letů

Těsně před Vánoci zasáhla Spojené státy jedna z nejhorších vln mrazů a vydatného sněžení. Varování před zimním počasím bylo vydáno pro rozsáhlé oblasti, v celých USA bylo včera zrušeno přes 4600 letů, informovala agentura AP. Přívalu sněhu čelí i Kanada.

Desítky milionů Američanů se musí vypořádat s mrazivými teplotami, sněhovými bouřemi či výpadky elektrického proudu. Ruší také sváteční setkání. Zimní bouře, která zemi zasáhla, je podle meteorologů svým rozsahem téměř bezprecedentní. Nějakému druhu výstrahy před zimním počasím je podle AP vystaveno zhruba 60 procent obyvatel USA, podle Národní meteorologické služby (NWS) jde o 200 milionů lidí.

Tálibán použil vodní dělo proti ženám, které se postavily proti zákazu univerzitního studia

Tálibán použil vodní dělo k rozehnání skupiny žen protestujících proti zákazu studia na univerzitě v Afghánistánu. Video na sociálních sítích ukazuje, jak se ženy kryjí v uličce ve městě Herát, aby unikly proudu vody. Bylo slyšet, jak desítky žen, které pořádají protestní pochod, vykřikují hesla, mezi nimiž jsou například: „Vzdělání je naše právo“. V jednom klipu bylo slyšet, jak ženy křičí: „Tálibán je zbabělý.

Ženám bylo také zakázáno pracovat pro národní a mezinárodní nevládní organizace, potvrdil Abdel Rahman Habib, mluvčí ministerstva hospodářství.

Tálibán zakázal afghánským ženám vstup do parků a posiloven

by @eevelka

V jednom z čínských měst se denně objeví až půl milionu případů koronaviru, uvedl místní šéf zdravotnictví

Půl milionu lidí denně se v jednom čínském městě nakazí virem covid-19, uvedl vysoký zdravotnický úředník, který přiznal, že vlna nákazy v zemi se neodráží v oficiálních statistikách.

Zpravodajský kanál řízený vládnoucí komunistickou stranou v Čching-tao uvedl, že šéf městského zdravotnictví řekl, že ve východním městě se denně objevuje „490 000 až 530 000“ nových případů nákazy covid-19. Pobřežní město s přibližně 10 miliony obyvatel se nachází „v období rychlého přenosu před blížícím se vrcholem“, uvedl v pátek Bo Tao a dodal, že míra nákazy se během víkendu zrychlí o dalších 10 %.

V Číně může po opuštění politiky nulové tolerance zemřít na covid až milion lidí, ukazuje studie

by @eevelka

Zdroj: ČTK, BBC, The Guardian

Tweet of the day