David Cameron zpět v britské vládě, protesty španělských konzervativců proti katalánským separatistům a návrh ministrů na zrušení přesčasů lékařů. To je souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo.
Date: úterý, 14. listopadu
Name day: Sáva
History: 14. listopadu 1999 odvysílala TV Nova zprávu, že neznámí pachatelé spáchali atentát na jednoho z ministrů české vlády. Zpráva ovšem byla jenom žertem zakladatelů nového bulvárního časopisu – kteří prý chtěli ověřit, „jak a zda lze zmanipulovat média“ v České republice.
Bývalý premiér David Cameron se stal novým britským ministrem zahraničí. Do funkce ho v rámci výrazné obměny svého kabinetu jmenoval ministerský předseda Rishi Sunak, potvrdila Downing Street. Cameron se postu šéfa diplomacie ujímá po Jamesovi Cleverlym, který se postavil do čela resortu vnitra poté, co z něj dnes Sunak odvolal Suellu Braverman. Svou rezignaci ohlásila také britská ministryně životního prostředí Thérèse Coffey, kterou v čele resortu střídá dosavadní ministr zdravotnictví Steve Barclay.
Po celém Španělsku se v neděli konaly protesty proti dohodě o amnestii s katalánskými separatisty, která má zajistit nové funkční období vlády vedené socialisty. Největší shromáždění se konalo v Madridu, kde se ho zúčastnilo až 80 tisíc lidí.
Předseda středopravicové strany Alberto Núñez Feijóo obvinil úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, že sleduje jen své vlastní zájmy než zájmy Španělska, a vyzval k novému hlasování. Lidová strana Feijóa se v červencových předčasných volbách umístila na prvním místě, ale nedokázala vytvořit většinu. Strany podporující nezávislost Katalánska se však dohodly na podpoře Sáncheze, který je ve funkci od roku 2018. Dohoda oznámená ve čtvrtek zahrnuje amnestii pro separatisty, kteří v roce 2017 vedli neúspěšnou snahu o odtržení od Španělska.
Zdravotníci v nemocnicích by od příštího roku mohli mít čtyřiadvacetihodinové služby. Zrušit se má nedávno přijaté ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo protesty lékařů. Změny upravuje novela zákoníku práce, kterou předložili ministři práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zhruba 6000 lékařů pohrozilo, že od prosince přestanou sloužit přesčas, pokud se nynější podoba zákoníku nezmění a nenavýší se jejich základní mzdy a platy.
Zdroj: ČTK