Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kdo je Rishi Sunak, nový britský premiér?

Britští politici si zvolili nového premiéra poté, co Liz Truss rezignovala. Kdo je Rishi Sunak a co si od něj britští konzervativci slibují?

Rishi Sunak letos už jednou na post premiéra kandidoval. Jeho heslo znělo: Ready for Rishi, konzervativci ho však s díky odmítli. Sunak se utkal s Liz Truss, oba kandidovali poté, co Boris Johnson oznámil svou skandálem vyvolanou rezignaci.

Nyní však konzervativci vzali Sunaka na milost a doufají, že se mu alespoň trochu podaří udělat pořádek v chaosu, který panuje na Downing Street.

Sunak vyhrál pondělní hlasování o vedení Konzervativní strany, čímž se stal třetím premiérem země za méně než dva měsíce a prvním britským premiérem jihoasijského původu. Dvaačtyřicetiletý bývalý ministr financí je jedním z nejbohatších britských politiků. Narodil se v Southamptonu v Anglii rodičům indického původu, kteří emigrovali z východní Afriky.

Vzdělání získal Rishi Sunak na prestižních soukromých britských školách, podobně jako jeho exšéf Boris Johnson navštěvoval University of Oxford a Stanford University, absolvoval také stáž v investiční bance Goldman Sachs.

Sunak je ženatý s indickou technologickou dědičkou Akshatou Murty, jejíž daňové záležitosti způsobily bývalému ministrovi financí během jeho letní kampaně jisté komplikace.

Poté, co byl George Floyd zabit policií v Minneapolis a hnutí Black Lives Matter v roce 2020 zachvátilo většinu světa, Sunak promluvil o rasismu, kterému čelil ve veřejném životě, a o bojích, které on a jeho rodina jako přistěhovalci do Británie zažívali.

Když se ujal úřadu, veřejně mluvil o své hinduistické víře a přísahal na uctívaný hinduistický text, Bhagavadgítu.

Pro své příznivce je Sunak pevnou rukou na ekonomickém kormidlu, protože správně předpověděl tržní krizi vyvolanou politikou Lizz Truss, když snížila daně a způsobila propad britské libry.

Rishi Sunak je však spojen se skandálem „Partygate“, který svrhl Johnsonovu vládu. Stejně jako jeho šéf byl i on v úřadu pokutován policií za účast na večírcích na Downing Street 10, které probíhaly navzdory přísným vládním omezením kvůli pandemii koronaviru.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.