Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

SPOTLIGHT: Brusel varoval sociální sítě kvůli dezinformacím před slovenskými volbami

Zpravodajský update, ve kterém ti každý den přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý den událo – ať už se jedná o politiku, svět, sociální sítě nebo společnost jako takovou.

Date: úterý, 26. září

Name day: Andrea

History: 26. září 1984 souhlasilo Spojené království Velké Británie a Severního Irska s předáním Hongkongu Číně.

Situace na Ukrajině

  •  Ukrajinské speciální síly tvrdí, že při pátečním útoku na velení ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu přišel o život velitel flotily admirál Viktor Sokolov.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že na Ukrajinu dorazily první americké tanky Abrams, informovala agentura Reuters.

Brusel varoval sociální sítě kvůli dezinformacím před slovenskými volbami

Evropská komise varovala nejvlivnější sociální sítě kvůli šíření dezinformací a proruské propagandy před sobotními volbami na Slovensku. S odkazem na své zdroje to napsal bruselský web Politico. 

Mezi evropskými a slovenskými úřady podle obvykle dobře informovaného webu v poslední době rostou obavy, že slovenští uživatelé internetu, včetně stoupenců expremiéra Roberta Fica, jehož průzkumy favorizují, šíří dezinformační prokremelskou ideologii.

Slovensko čekají na konci září předčasné volby, favoritem je proruský fašista Robert Fico

by @eevelka

Šéf polské diplomacie obvinil Scholze z vměšování do záležitostí Polska

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau obvinil německého kancléře Olafa Scholze, že se pokouší vměšovat do vnitřních záležitostí Polska a do kampaně před parlamentními volbami vyhlášenými na 15. října. Scholz v sobotu řekl, že Polsko musí vysvětlit obvinění, že polské konzuláty v některých afrických a asijských zemích prodávaly pracovní víza ve zrychleném režimu za řádově tisíce dolarů, píše agentura AP.

Polsko čekají v říjnu volby, které rozhodnou o budoucnosti země, Evropy i války na Ukrajině

by @eevelka

Česká filmová akademie podpořila Holland proti kritice polské vlády

Podporu polské režisérce Agnieszce Holland, která čelí kvůli své tvorbě kritice od polské vlády, vyjádřila Česká filmová a televizní akademie. Uvedla to v tiskové zprávě.

Výpady pravicové vlády se týkají režisérčina posledního filmu Hranice, který v Česku podpořil Státní fond kinematografie a koprodukovala Česká televize a který byl oceněn na festivalu v Benátkách. Kritika režisérky vyústila v osobní výhrůžky fyzickým násilím vůči ní a při pobytu v Polsku si musí platit ochranku.

Film už dříve ostře napadl ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro, který jej přirovnal k „nacistické propagandě“. Prezident Andrzej Duda před novináři v New Yorku citoval v souvislosti s filmem heslo: „Jen svině sedí v kině“. Před páteční polskou premiérou snímek, který připomíná dramatické osudy uprchlíků na polsko-běloruské hranici snažících dostat se za lepším životem do Evropské unie, kritizoval i předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a místopředseda vlády Jaroslaw Kaczyński.

Zdroj: ČTK

Tweet of the day