Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Spolupráce i komunikace. Díky Blinkenově návštěvě Číny jsou vztahy obou zemí na dobré cestě

Při současné ekonomické krizi i pokračující válce na Ukrajině jsou vztahy Spojených států a Číny naprosto zásadní. Jedná se totiž o dva nejdůležitější geopolitické hráče, bez jejichž vzájemné spolupráce to nepůjde.

Hluboká, upřímná, důležitá a v něčem i konstruktivní. Tak popsal americký ministr zahraničí Antony Blinken svou návštěvu Číny, která se uskutečnila v posledních pár dnech. Během ní se šéf americké diplomacie setkal s několika čínskými představiteli, a to včetně prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga.

Blinken přijel na státní návštěvu jakožto první americký ministr zahraničí v horizontu pěti let, Jednalo se proto o velmi sledovanou událost. Vztahy obou zemí totiž v posledních letech velmi kolísaly, a to hned z několika důvodů. Dlouhodobé napětí mezi Čínou a (nejen) Spojenými státy způsobuje zejména ostrovní stát Tchaj-wan, který si Čína nárokuje a který prohlašuje za své území. A to i přesto, že on sám se už několik dekád považuje za nezávislý. V neposlední řadě je důvodem ke sporům i čínská – přímo nevyslovená – podpora Rusku v rámci rusko-ukrajinské války. Není proto divu, že Blinkenovu cestu bedlivě sledovalo mnoho párů očí, i když do určité míry marně. Jednání totiž žádné zásadní závěry nepřineslo.

Tchaj-wan explained: Proč je ostrovní stát předmětem mezinárodního napětí?

inf

Blinken se s čínskými představiteli několikrát vzájemně ujistil, že je do budoucna třebaudržovat komunikaci na otevřené úrovni a spolupracovat na řadě nadnárodních otázkách, jako je změna klimatu nebo boj proti drogám. Uvedl také, že i přesto, že si obě země budou i nadále konkurovat, bude americká diplomacie upozorňovat na oblasti, které jsou ve vzájemných vztazích i v rámci čínské politiky problematické - například nadále probíhající genocida Ujgurů v oblasti Sin-ťiang na západě Číny, porušování lidských práv v Tibetu a v Hongkongu i čínské výhružky mířící na Tchaj-wan. V tomto ohledu nicméně Blinken uvedl, že se postavení USA k politice jedné Číny nijak nezměnilo – tedy od té doby, co tuto politiku v 70. letech Spojené státy vzaly na vědomí.

Cesta amerického šéfa diplomacie do Číny značí změnu ve směrování vzájemných vztahů obou zemí i v mezinárodní náladě. Zatímco v posledních letech spolu oba rivalové vedly rozhovory jen zřídka, nyní se zdá, že se blýská na lepší časy. Pokračující válka na Ukrajině i celosvětová ekonomická krize donutily Spojené státy i Čínu navázat vzájemnou konverzaci. Jedná se totiž o dva zásadní geopolitické hráče a bez jejich spolupráce se mezinárodní situace nezlepší. Je tak otázkou dalších měsíců, jak se k tomuto obě velmoci postaví a zda dokážou najít společnou řeč.

Zdroje: ČTK, The Washington Post, U.S. Department of State, Bloomberg