Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Skoro třetina Gen Z stále bydlí u rodičů, život je pro ně zkrátka drahý

Zůstat v rodném hnízdě, nebo jíst po celý měsíc čínský polívky – to je otázka, kterou si teď pokládá většina mladých. Inflace a zvyšování cen totiž tvrdě dopadá na Gen Z, kdy skoro třetina jejích příslušníků stále bydlí s rodiči, protože život je zkrátka drahý.

Inflace, inflance, inflace. Slovo, které je v poslední době slyšet všude a udělalo snad z každého Čecha odborníka na ekonomiku. Inflace ve světě způsobuje zvyšování cen prakticky všeho – jak nájmu, energií, jídla, tak i benzínu a společenského života. Víš o tom, že cheeseburger v Mekáči stojí už 39 Kč? V životě již nejsou žádné jistoty...

Inflace je definována jako snížení kupní síly peněz neboli jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb. Dle zveřejněných údajů vzrostla v červnu 2022 cenová hladina meziročně o 17,2 %.

Problém zvyšování cen se ale netýká pouze Česka. Podle nové studie, na kterou upozornilThe New York Times, téměř třetina Američanů ve věku 18 až 25 let, tedy z řad Gen Z, žije doma se svými rodiči nebo jinými příbuznými, a to kvůli tomu, že život na vlastních nohách je zkrátka drahý.

Gen Z maká víc než mileniálové, tvrdí výzkum

by @kubakohout_

29 % příslušníků Gen Z, kteří jsou doma, to podle průzkumu Credit Karma označilo za dlouhodobé řešení problému s bydlením. 32 % tázaných, kteří bydlí ve vlastním, dají zase měsíčně téměř polovinu peněz za nájem. Pro mladé je zkrátka v dnešní době těžké postavit se finančně na vlastní nohy a většině z nich by se to bez pomoci rodičů ani nepodařilo.

Gen Z je nejvíce queer generace v historii

by @yanhoechka

Velký vliv na celou situaci má samozřejmě také pandemie koronaviru, kdy postgraduální dospělost mohli skutečně zažít jen nejstarší členové Gen Z. Zbytek generace ani pomalu nezažil, jaké je to chodit prezenčně do školy.

U mladších příslušníků Gen Z se tak kvůli pandemii narušil proces, při kterém mladí opouštějí rodiče a vydávají se vstříc svému životu, navíc většina z nich neměla možnost získat si brigádu, jelikož sektory, kde si mladí nejčastěji přivydělávají, byly zavřené.

Podle studie navíc 28 % příslušníků Gen Z tvrdí, že nejsou v aktuální situaci schopni ušetřit peníze. Více než polovina těch, kteří nejsou schopni ušetřit, to dává za vinu právě inflaci. Mezi další důvody patří nedostatečná výplata (47 %) a právě rostoucí ceny nájmů (39 %).

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.