Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jeho lidé hackovali telefony britské královské rodiny. Kdo byl nejmocnější mediální magnát Rupert Murdoch?

Kultura misogynie, homofobie a rasismu, ale také láska k novinařině. Mediální magnát Rupert Murdoch dokázal za sedmdesát let vybudovat bezprecedentní impérium s obrovským politickým vlivem. Nejvíce si ho ale lidé budou pamatovat kvůli skandálu s hacknutými telefony královské rodiny.

V současnosti 99. nejbohatší muž světa minulý týden oznámil, že odstupuje z čela správních rad svých společností Fox Corp a News Corp, a ukončuje tak svou kariéru v čele světových médií.

Jeho impérium pomohlo k moci řadě politiků a političek z konzervativního spektra. Například americká televizní stanice Fox News je známou hlásnou troubou republikánské strany, která pomohla k moci Donaldu Trumpovi, přestože toho sám Murdoch rád neměl.

Rupert Murdoch. Zdroj: Profimedia

Historie Murdochových konzervativních médií počíná ale daleko v minulosti. Tehdy čerstvě vystudovaný ekonom a filozof zdědil ve 22 letech po svém otci australský list Adelaide News. Po získání dalších velkých australských médií, včetně například The Mirror, se stal nejvýznamnějším mediálním hráčem kontinentu a rozhodl se své impérium rozšířit po celém světě.

Co je yellow journalism a proč může být nebezpečný

@eevelka

V roce 1968 koupil slavný britský deník News of the World, rok poté bulvární The Sun a v 70. letech i New York Post. Svůj konglomerát nazval News Corporation a brzy do něj přidal také společnost 21st Century Fox. Záhy se jeho média stala důležitými pro vzájemné vztahy Murdocha a řady konzervativních politiků Velké Británie – včetně například Tonyho Blaira nebo Margaret Thatcher.

Napříč Murdochovou kariérou se objevují i skandály, především dva, které (alespoň mediálním) světem rezonovaly. První má kořeny na začátku tohoto století, kdy se měl britský nedělník News of the World nabourávat do telefonů celebrit, politiků, ale i členů královské rodiny tak, aby získal co nejexkluzivnější obsah.

Vyšetřování vyvrcholilo v roce 2011, kdy byl zatčen bývalý šéfredaktor i šéf reportérů a deník jako takový ukončil svou činnost. Murdoch tehdy tvrdil, že o odposleších nevěděl, postiženým ale musel proplatit miliony liber.

Druhá kauza se objevila v souvislosti s americkými prezidentskými volbami z roku 2020, ve kterých Donalda Trumpa porazil demokrat Joe Biden. Výrobce volebních přístrojů Dominion Voting Systems (DVS) tehdy žaloval Murdochovu stanici Fox News, že vědomě šířila Trumpova lživá prohlášení a že si do svého vysílání zvala lidi, kteří tvrdili, že DVS manipuluje s výsledky voleb ve prospěch demokratů.

Soudní spor skončil až letos v dubnu urovnáním.

Donald Trump je potřetí obviněn a pro americkou demokracii představuje hrozbu více než kdy dřív

@eevelka


Steven Barnett, profesor studia komunikace z Londýnské univerzity ve Westminsteru, magnáta označil za člověka, který „podkopal novinářské standardy a šířil kulturu dezinformací, misogynie, homofobie a rasismu“. Jeho ústup do ústraní ale nemusí znamenat konec tohoto směru. Murdoch dal podle Barnetta jasně najevo, že svého syna bude nadále bedlivě sledovat. Své impérium jen tak z ruky nedá.

Zdroje: ČTK, SkyNews, TheGuardian, BBC, DW.com