Indií otřásá případ brutálního znásilnění a vraždy 31leté studující doktorky. Lékaři po celé zemi stávkují.
V Kalkatě, hlavním městě indického státu Západní Bengálsko, byla znásilněna a zavražděna 31letá Moumita Debnath, studentka 2. ročníku doktorského studijního programu, která si v nemocnici plnila potřebné atestace. Okolnosti, za kterých zemřela, byly tak brutální, že v zemi vyvolaly celonárodní protesty a stávku doktorů a doktorek, kterých se podle předpokladů účastnil až milion lidí. Jednalo se o lékaře a lékařky, další pracovníky a pracovnice ve zdravotnictví, ale také o občany mimo odvětví.
Tělo lékařky bylo nalezeno 9. srpna v posluchárně nemocnice R.G. Kar Medical College and Hospital, kam si podle všeho šla Debnath odpočinout během 36hodinové směny. Jejím rodičům bylo původně řečeno, že spáchala sebevraždu, nicméně pozdější pitva potvrdila, že byla brutálním způsobem znásilněna a nakonec zavražděna. Mezi některá z jejích zranění patří zlomená pánev, krvácení z očí a úst a hluboká rána v oblasti genitálií. Znásilněna byla pravděpodobně několika muži najednou a nakonec byla uškrcena.
Místní policie už zatkla podezřelého, kterým je Sanjoy Roy. Ten nemocnici navštěvoval často jako dobrovolník a policie ho zatkla na základě zapomenutého sluchátka v posluchárně, kde byla Moumita nalezena. Veřejnost nicméně obvinila policii z nedostatečného vyšetřování, jelikož se v posluchárně pohybuje každý den řada lidí a studentů*ek a zatknout někoho na základě zapomenuté věci je nedostačující. Vyšetřování komplikoval i rozsáhlý útok na nemocnici, při kterém došlo k poničení několika částí nemocnice včetně místa, kde Moumita zemřela. Policie proto nakonec případ předala Centrálnímu úřadu pro vyšetřování (CBI).
V reakci na tragédii svolala Indická zdravotní asociace (IMA) na sobotu 17. srpna 24hodinovou stávku, kdy lékaři a lékařky přijímali jen akutní pacienty. Asociace taktéž vydala oficiální prohlášení a apel na indického premiéra, ve kterém požaduje změny legislativ a silnější bezpečností opatření.
Zároveň se stávkou v ulicích proběhly poklidné protesty a pietní akce, ke kterým se v solidaritě přidala i veřejnost. Kromě požadavků IMA občané volají po nalezení viníků, dopřání spravedlnosti Moumitě a po celkovém zvýšení bezpečí pro indické ženy. Indie je totiž jedna ze zemí, kde jsou případy znásilnění vysoké a tresty za ně minimální. V posledních dnech si tak veřejnost a aktivisté připomínají i případ z roku 2012, kdy byla v Novém Dilí skupinově znásilněna studentka v jedoucím autobuse.