Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rozhovor s Blertou Sejdijou, zakladatelkou projektu Beat Sexism

Betty je zakladatelkou projektu Beat Sexism, který edukuje a upozorňuje na problematiku sexismu. Ve svých třiadvaceti letech tak vybudovala neziskovou organizaci, která spojuje ženy z dvaceti různých států a otevírá diskusi na toto téma. Mladá aktivistka se zároveň taky zajímá o vědu, politiku, klasickou hudbu a umění.

Jak by ses představila někomu, kdo tě nezná?

Záleží na tom, komu se představuju. Pokud mám z dotyčného pocit, že si nebudeme příliš rozumět, tak mu ve zkratce řeknu, že jsem aktivistka za práva žen. A v tu chvíli konverzace obvykle skončí. Pokud to je ale někdo, s kým si třeba rozumím a jsme na podobné vlně, tak mu vysvětlím, že jsem 23 years old dreamer. Svou cestu jsem započala v 16 s jasným cílem – hájit ženská práva celosvětově. Už od dětství jsem cítila potřebu dělat věci, které mají smysl a které pozitivně ovlivňují mé okolí. A i když jsem musela čelit mnoha výzvám a obětovat spoustu času během svého dospívání, nikdy jsem svého cíle nevzdala. Mám poměrně multidisciplinární přístup k věcem, které dělám. Co si pod tím představit? Jsem aktivní v mnoha odvětvích – od vědy, po politiku, a dokonce se angažuju i v klasické hudbě a umění. V současnosti jsem se pustila i do STEMu, což je něco, co mě vždycky fascinovalo, ale nikdy jsem tuhle fascinaci zvlášť nerozvíjela. Nicméně, jak ráda říkam: nikdy není pozdě začít!

Každý máme nějaký svůj způsob, jak udělat svět lepším místem, jaký je ten tvůj?

Na tuto otázku existuje mnoho odpovědí, ale ráda bych především zdůraznila něco, co se v dnešní době zdá být trochu vzácné. Vždy začínám u naprosto základní slušnosti – prostřednictvím hodnot, jako jsou soucit, upřímnost a laskavost. Člověk musí s tímto začít nejdříve u sebe, pak u rodiny a přátel a následně v celé své komunitě. Mám pocit, že soudržnost s kolektivním lidstvím je v tomhle super-rychlém moderním světě dnes na vlásku, a ztrácíme přehled o tom, na čem opravdu záleží.

Jak funguje Beat Sexism?

Beat Sexism je mezinárodní nezisková organizace, která se zabývá žensko-právní tématikou, dokumentuje případy sexismu, genderové diskriminace a nerovnosti. Organizace vytváří iniciativy, výzkumy a kampaně zaměřené na vzdělávání společnosti o aktuálních problémech v této oblasti. Mezi nejzávažnější problémy, které se snažíme v rámci Beat Sexismu zviditelnit, patří násilí, znásilnění, pouliční obtěžování, stereotypní (systémové) postoje k ženám a mnoho dalších forem sexismu a diskriminace. Neustále také usilujeme o specifické vzdělávání související s tématem sexismu, které v institucích, jako jsou školy a univerzity, chybí. S ohledem na moderní trendy jsme rovněž přešli na další platformu vzdělávání, a to sice na podcastovou sérii Beat Sexism Talks na úspěšné české platformě GoOut. V této podcastové sérii prohlubujeme osvětu o tématech probíraných na našich sociálních sítích s experty.

Co stálo za vznikem celého projektu?

Za tímhle projektem stála moje osobní zkušenost s patriarchátem. Nelíbilo se mi, jak vypadá společenské postavení žen, a tak jsem proti nerovnosti začala bojovat na osobní rovině. Tahle osobní rovina se následně přenesla na vztek, že se takto zachází i s ostatními ženami – říkala jsem si, že i jiné ženy musí cítit to, co cítím já. Začala jsem brainstormovat a dala dohromady outline projekt, se kterým jsme se za 2 roky dostali do 20 zemí světa formou sesterských dobrovolnických organizací, a to s jedním jediným účelem – spojit naše úsilí, podpořit se navzájem a vzdělávat společnost o sexismu. A to se nám myslím podařilo.

A kdy jsi s ním začala?

Začala jsem v roce 2016, v prvním ročníku střední. Já jsem se na střední celkem nudila. Měla jsem pocit, že se nás vzdělávací systém snaží zaškatulkovat do nějaké krabičky. A obecně má reakce k tomuhle přístupu je, že „boxes are for shoes not for people“. A tak jsem vyhledávala něco smysluplnějšího, co by mi pomohlo se více rozvinout, ale zároveň mělo pozitivní dopad na společnost a zejména na mladé ženy. A nakonec jsem našla přesně to, co naplnilo veškerá očekávání.

Kam Beat Sexism směřuje?

Beat Sexism je teď v kritickém bodu svého vývoje. Quick teaser: jeden nový projekt uvidíte už v listopadu a druhý, který je pro mě celkem přelomový, až během příštího roku. Tyhle projekty jsou prvními krůčky ve vizi, kterou si pro rozvoj naší organizace představuju.

Minulý rok ses účastnila i konference The Europe of tomorrow: Gender Equality and Economy jakožto speaker, pověz nám o tom víc.

Byla jsem opravdu nadšená z toho, že se v rámci našeho předsednictví dal hlas i mladým lidem. Panel, jehož jsem byla součástí, se točil kolem současných sociálně-ekonomických výzev, jako jsou například nejisté pracovní podmínky, automatizace a digitalizace, nezaměstnanost a nerovnost mezi pohlavími. Zdůraznila jsem ve svém projevu potřeby, naděje a řešení pro výzvy, které v současnosti zažívají mladí lidé v rámci i mimo EU – a to hlavně zejména mladá generace, která vstupuje na trh práce a s tím související problémy. Samozřejmě jsem nadnesla i téma sexismu, což je široce rozšířený fenomén, který na pracovišti i v životě hluboce ovlivňuje mladé ženy.

Co zatím v životě považuješ za svůj největší úspěch/ na co jsi nejvíce hrdá?

Jsem člověk, který oslavuje small i big wins. Ale musím říct, že pro mě bylo a je vždy opravdovým úspěchem vyvolat onu jiskru v lidech okolo mě. Předávat dál motivaci dělat smysluplné věci, které nejsou úplně běžné a možná na první pohled nerealizovatelné. To mám nejradši.

Co bys vzkázala malé Betty?

Nechci, aby to znělo jako klišé, ale opravdu, kdybych si mohla s malou verzí sebe na chvíli popovídat, řekla bych jí, aby věřila procesu a nespěchala tak, protože nakonec všechno zvládne a všechno si najde své místo. Poradila bych jí, aby vítala všechny zkušenosti, které jí život přinese, protože nikdy nevíme, která nás potká a změní náš život.

Co tě dokáže naštvat?

Málo věcí mě vyloženě dokáže naštvat, protože k věcem přistupuji racionálně a s klidnou povahou. Ale co mě vyloženě štve, je třeba mansplaining.

A co ti naopak dělá radost?

Když se vrátím z cest do Prahy a můžu hodit restart. Vrátit se k mým třem základním kamenům: jíst zdravě, chodit do gymu a fakt se hodně dobře vyspat.

Kdo je tvoje woman crush?

Každá žena, která následuje své sny a ví, co chce v životě a od života, je můj crush.

Jak by podle tebe vypadala ideální společnost?

V tomhle bych souhlasila s názorem, že žádná společnost nikdy nedokáže být perfektní, protože každý o tom máme jinou představu. Ale pro mě by ideální společnost byla taková, kde se ženy cítí bezpečně a jsou respektovány, kde mají rovné příležitosti a jsou zahrnuty do rozhodovacích procesů týkajících se moci.

5 knih na téma ženské otázky, které stojí za to si přečíst

@michaela__halova

Poděl se s něčím, co o tobě málokdo ví.

Každý den vstávám v 5 ráno, bez budíku, jako bych ho v sobě měla zabudovaný. Je to taková moje osobní sunrise party. Zřejmě mi přes noc chybí slunce a možná i ta párty!

Co by jsi poradila čtenářům/čtenářkám, kteří/které by chtěli/y jít podobnou kariérní cestou jako ty?

Nebojte se být svými cíli a sny posedlí a směle se věnujte tomu snu, který vidíte pravděpodobně jen vy a nikdo jiný. Jo a nikdy nepolevujte. Vždy o všem pochybujte, protože právě to vás v životě donutí přemýšlet a být nad věcí.

Jaká by byla tvoje message pro generaci Z?

Take the space. Buďte slyšet a jděte vpřed, snažte se o co největší zastoupení na pozicích, které mají schopnost měnit společnost. Je na čase narušit stávající status quo, proto se nebojte stát součástí změny, kterou naše společnost naléhavě potřebuje.